View Single Post
Old 28 Dec 2009, 09:31   #185
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nimic mai fals. Il cunosc bine pe Gorzo. E un om de o modestie de-a dreptul stânjenitoare, pentru care chestia cu buricul pämântului este o imosibilitate biologicä.
Dar principiul conform cäruia orice om are dreptul la opiniile lui, fie si gresite, e valabil si pentru critici - doar proporia variazä: cred cä în cei circa cinci ani de când îi urmäresc analizele si am ajuns sä-l consider cel mai bun critic român de film al momentului, am fost în total dezacord cu el cam de cinci ori... La "Nuntä mutä", "Concertul", "Ho-ho-ho"... si încä vreo douä filme (deci, din punctul meu de vedere, a gresit în proportie de vreo 4-5%; mi se pare mai mult decât acceptabil).
Apropo de subiectivism: atât Nae Caranfil, cât si Tudor Caranfil, mi-au desfiintat total "Neînvinsä-i dragostea", în 1994. Asta nu m-a fäcut sä nu-l mai consider pe nea Tudoricä unul dintre cei mai buni critici români de film, complet lipsit de orice arogantä sau ombilicalism terestru. ...A, si sä nu uit: în "Dictionarul Universal de Film", îi dä "Stalker"-ului tarkovskian 1 (una!) stea din 5!
Deci, Keepy, fii constient cä afirmatii ca asta de mai sus te descalificä. Primeste demn orice criticä onestä si competentä, chiar si dacä se întâmplä sä exprime o opinie eronatä. It's for your best - si ca imagine publicä, dar si pe plan privat.

Last edited by Pitbull : 28 Dec 2009 at 09:33.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif