View Single Post
Old 01 Dec 2009, 21:34   #494
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce prefer eu în spectrul politic ar fi:
- monarhia
- formatiuni politice care încä nu existä.
Deci, da: discutia nu e despre ce prefer eu în spectrul politic.

2000 de oameni nu înseamnä Timisoara?
Ce voiai - 51% din populatia orasului pe sträzi? Sä fim seriosi si sä pästräm proportiile - nici chiar într-o REVOLUTIE propriu-zisä nu iese majoritatea - ies doar cei mai temperamentali, mai activi, mai combativi...

Nu e "doar o manevrä electoralä", si nici "nu a fost decât o contra-manevrä electoralä"; a fost si asta, da - dar mai mult decât atât; ca întotdeauna în lupta politicä.

"in spiritul democratiei nu mi se pare corect sa existe proteste impotriva unui partid, oricare ar fi ala"...?
Dragule, iartä-mä, dar e taman pidos:
In spiritul democratiei este corect sa existe proteste impotriva unui partid, oricare ar fi ala!
ASTA INSEAMNA DEMOCRATIE!
A ti se pärea incorect sä existe proteste împotriva unui partid se cheamä TOTALITARISM!

"Da, PSD-ul e probabil cel mai corupt, da, in PSD sunt fosti comunisti, dar e ceva specific doar PSD-ului?"
Päi dacä e cel mai corupt, sigur cä e specific doar P.S.D.-ului - cä doar unul SINGUR poate fi CEL MAI... (indiferent cum).

(Te rog, sä nu crezi cä mä iau de chichite...! E foarte important ce-ti spun - drumul spre o bunä întelegere a situatiei social-politice trece prin logica elementarä; altfel, ajungem sä votäm dupä ureche, sau dupä interese meschine - ca diversele majoritäti electorale, de altminteri, inclusiv aia de 30% a P.S.D.-ului; dar noi aici avem pretentia cä suntem mai mult decât atât, cä analizäm si judecäm lucid si responsabil.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif