View Single Post
Old 01 Dec 2009, 19:09   #481
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
“Erau şi antibăsescieni, şi penelişti care au huiduit la Timişoara”.
TVR2 face ceva nasol cu Geoană
de Costi Rogozanu
azi la 19:28

M-am tot gîndit ce om normal şi raţional, neprins complet în vîltorile electorale, să sun la Timişoara să-mi pot face o idee cît de cît despre ce s-a întîmplat acolo. Radu Pavel Gheo e omul. Tocmai scria pe blog ce-a văzut, ce-a auzit. Vă spun şi eu cîteva din observaţiile lui. Pentru mai mult intraţi peste o oră pe gheoland. Cîteva dintre observaţiile lui Gheo:

* nu poţi spune că erau doar militanţi PDL în mulţime. Îţi dau cîteva nume: Babeţi, Vighi, Marineasa (ultimii doi, semnatari ai Proclamaţiei) Era plin de militanţi PSD care nu erau din Timişoara şi pancarte precum “Jimbolia susţine PSD” etc.
* in Timişoara circulă de cîteva zile zvonul şi indignarea pentru ca Ciuhandu a anuntat ca va semna cu PSD. Forumurile şi blogurile au vehiculat ideea protestului. Deci oamenii erau pregătiţi să riposteze. Foarte mulţi au ieşit să asiste.
* Există un acord tacit: în Piaţa Operei nu se fac evenimente conotate electoral, din respect pentru ce a fost. Şi pe Teatrul Naţional nu se afişează mesaje electorale. A fost un afiş cu Ciuhandu, Antonescu şi Geoană, dar s-a protestat şi a fost mutat după o zi.
* A fost atacată mai ales ideea că Piaţa Operei a fost folosită electoral. Nu s-a strigat probăsescu. Am văzut acolo şi penelişti şi antibăsescieni convinşi care au venit să protesteze împotriva ideii lui Ciuhandu de a face acest gest acolo. A fost încălcat un pact tăcut de bun simţ.
* A mai iritat faptul că “eroii” nu au mai ieşit cum era plănuit să vorbească mulţimii.
* Nu au fost lacrimogene, s-au încăierat puţin vreo doi inşi şi un jandarm a folosit un spray din dotare. dar atît.

TVR 2 face una nemaivăzută (de mult timp)


Ca în vremurile bune, pe TVR 2… Se întrerupe o emisiune documentar “Învingătorii” şi se difuzează în direct manifestarea de la Adamclisi cu Geoană şi Mazăre. Apoi se revine frumos, fără nici o explicaţie, la programul iniţial. De aia nu-mi place genul de intervenţie pesedistă în presă. S-a întîmplat cea mai clară ofensivă teveristă proPSD. Pînă acum cei de la conducerea TVR au lucrat prin nonacţiune. Acum au trecut la fapte…

http://voxpublica.realitatea.net/pol...ana-18386.html
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif