Thread: "The Reader"
View Single Post
Old 11 Nov 2009, 20:43   #77
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Ce bine ca a fost readus in atentie acest topic, am recitit niste opinii mai vechi, nu fusesem atenta la tot ce mi-a raspuns illo.

Originally Posted by illotempore2002:
pt ea cititul devine o placere frivola, ii produce satisfactie, si vbesc in sensul cel mai freudian posibil, e vorba de principiul placerii.
Spui asta pentru ca il punea pe el sa-i citeasca? Ti se parea ca asta o excita? Poate era valabil in cazul in care nu era analfabeta. Mie mi s-a parut ca partea cu cititul nu avea legatura cu latura erotica, analfabetismul era efectiv un "handicap" al ei si profita ca avea pe cineva care sa-i citeasca.
La inceput ca s-a folosit doar de el si de trupul ei, se "vindea" in schimbul lecturilor lui. Corpul ei era "biletul de acces" spre cunoastere. In timp, a dezvoltat o pasiune pentru cititor.
Nu cred sa o fi afectat asa de mult raceala lui, din contra, cred ca la iesirea din detentie l-a vazut cu alti ochi. Inainte, cand ii citea, era un fel de "superman", stia sa faca ce ea nu putea. Dupa ce a invatat si ea sa citeasca, nu mai avea cum sa il vada la fel ca inainte, putea si ea sa faca ce facea si el.

Originally Posted by illotempore2002:
In fond, cum putea sa realizeze ca a facut un mare rau citind carti precum The lady with the little dog?
Cititul iti "destupa" mintea. Nu incepe nimeni direct cu Shakespeare sau Kundera. De regula, se incepe cu carti gen "Heidi" sau "Habarnam".
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif