Thread: "Antichrist"
View Single Post
Old 01 Oct 2009, 22:53   #34
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ok, l-am terminat de vazut acum, cateva impresii rapid, asa, la prima procesare:

- e pe alocuri horror prin violenta care se intampla intre cei doi, insa nu stiu daca e mai multa violenta decat in Dancer in the Dark sau Breaking the waves. Sau ma rog, e mai multa, dar nu cu mult.

Intr-adevar, schimbarea Ei in Satana a fost bine venita in film pt ca la un moment dat mi se luase de terapie behaviorista prin desensibilizare (expunerea la propriile frici) si parea sa fie genul de film american despre cineva traumatizat care incearca sa depaseasca etapa de doliu psihologic, doar ca in imagini mai europen-like (partea de mijloc a filmului, adica ce vine dupa secventa mortii copilului si ce se termina inaintea epilogului este filmata dupa principiile Dogma '95).

Foarte potrivita Charlotte Gainsbourg, o ajuta in rolul ei de posedata figura uratzica si faptul ca e slaba si osoasa. Tzipetele ei prin padure aduc cu guitzaturile porcilor in care au fost aruncati diavolii din persoana aceea posedata din Biblie (nu mai stiu cum se numea ).

Animalele despre care intreba TheNewBlack, nu as sti ce a intentionat autorul sa simbolizeze insa personal cred ca fiecare din ele represinta sentimentele care ne domina, in cazul de fata, sentimentele personajelor - caprioara aceea cu puiul pe jumatate iesit - teama/incapacitatea Ei de a mai procrea, lupul acela ranit - durerea cauzata de imensa pierdere a copilului, corbul acela dubios ascuns in pamant sub scorbura (read: inconstient sau "adancul sufletului")care incepe sa croncane foarte zgomotos - propriul inconstient care striga dupa ajutor.

Last edited by illotempore2002 : 01 Oct 2009 at 22:56.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif