Thread: Scenete TV
View Single Post
Old 03 Aug 2009, 19:07   #1
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Scenete TV

Scenetele care urmeaza fac parte din seria de cele 70 pe care am scris-o pentru grupul Voua, toate difuzate pe National TV in perioada noiembrie 2006 - decembrie 2008, sub genericul "Tara lui Papura Voua". Sunt in forma bruta, membrii grupului improvizand pe ici, pe colo, asa cum sta bine unei trupe de umor cu mare talent si o experienta de 25 de ani.
Nu le cititi ca pe niste simple schite, ci va rog sa aveti in minte jocul actoricesc al celor din trupa Voua, adica Adrian Fetecau, Marilena Chelaru, Cristian Cretu, Ioan Batinas, Ionut Ciocia si ceilalti membri la fel de haiosi.
Asadar, prima sceneta

Obiect neidentificat

Acasa la GICU. GETA impleteste ceva pe canapea, uitandu-se la televizor. Intra GICU cu niste sacose pline in mana. Amandoi, genul pensionarilor cu banii dramuiti.

GETA : Da’ la ora asta se vine, Gicule ? Ai plecat la piata pentru niste conopida si castraveciori murati si tu vii tocmai dupa trei ore ?

GICU : Iarta-ma, Geto…era deschis la non-stop si m-am oprit sa beau si eu o bere, pe zapuseala asta…te rog sa ma intelegi…

GETA : Mda…si, ia zi, ti-au ajuns banii ?

GICU (spasit) : Da…pai tocmai asta vreau sa-ti spun, Getuto draga…te rog sa ma ierti, dar mi-am cam facut de cap prin oras…

GETA : Cum asa ?

GICU : Uite…am cumparat…asta !

Gicu scoate din sacosa o carte. Vrea sa i-o dea in mana Getei, dar aceasta se fereste speriata, nu vrea sa puna mana pe ea.

GETA : Ce-i asta ?

GICU : Nu stiu…doamna care mi-a vandut-o zicea ca-i o carte !

GETA: O carte?!

GICU: Da…zicea ca e la promotie, nu stiu ce…si-am zis: hai, dom’le, sa iau si eu una, nu stii niciodata cand ai nevoie de-o carte!

GETA (ia cartea in mana si o miroase) : Macar e proaspata ?

GICU : Proaspata, iti dai seama ! Atunci o punea in vitrina.

GETA : Si cat ai dat pe ea ? Creca o groaza de bani !

GICU (spasit) : Vreo suta de mii de lei, da’ din aia vechi….Doamna de la magazin zicea ca-i pret de chilipir.

Geta intoarce cartea pe toate partile, privind-o circumspecta.

GETA : Bun, si la ce ne foloseste noua o carte ?

GICU : Mai, Getuto, cand am vazut ca toata lumea cumpara, mi-am zis ca hai sa iau si eu o bucata. Ca ne foloseste, ca nu ne foloseste, e bine sa avem in casa si asa ceva, nu ?

GETA : Da, mai Gicule, da’ eu n-am mai vazut niciodata o carte…

GICU : Nici eu….

GETA : Si-atunci…ce facem cu ea?

GICU : Ia sa-l chemam pe vecinul Mardare, el e om umblat, poate ne explica ce e cu cartea asta…

Cadrul urmator. MARDARE cerceteaza doct cartea, alaturi de Gicu si Geta.

MARDARE : Mda…E un exemplar frumos…Priviti ce coperta sobra, eleganta…Pacat ca nu pot citi ce e inauntru…

GICU : Ce sa faceti ?

MARDARE : Sa citesc…Asa se foloseste cartea de obicei, citind-o.

GETA : Si matale nu o poti citi ?

MARDARE : Nu stiu…mi-e frica sa fac asta…n-am mai citit o carte de patruzeci de ani…Am emotii…

GICU : Atunci, cine ne poate ajuta oare ?

GETA : Manole ! El e cititor de contoare si apometre.

Cadrul urmator. MANOLE examineaza cartea, alaturi de ceilalti.

MANOLE : Hmm…ciudat…

GETA : Ce e ciudat ?

MANOLE : Doamna, toata viata mea am citit contoare, apometre, gazometre, repartitoare, etc…cu alte cuvinte, sunt un cititor profesionist, dar e prima oara cand ma blochez la citit….

GICU : Da’ de ce ? E o carte defecta ?

MANOLE : In viata mea n-am mai vazut asa ceva…Da’ de unde ati luat-o ?

GICU : De la un magazin, nu m-am uitat ce firma era..avea mai multe in raft.

MANOLE : Certificat de garantie v-a dat la ea ?

GICU : Nu….

MANOLE : Da’ manual cu instructiuni de utilizare ?

GICU : Nici…m-am grabit s-o iau…

MANOLE: Dom’le, in viata matale sa nu cumperi ceva care n-are certificate de garantie, ma intelegi? Daca eu o citesc acum si se strica ceva la ea, cine o plateste ?

GETA (iritata): Gicule, eu zic s-o duci de unde-ai luat-o si sa-ti ceri banii inapoi. Nu vezi ca n-avem ce face cu ea ? Mai bine luai niste dovlecei !

GICU : Stai, draga, cum s-o duc inapoi ? Ma fac de ras! Trebuie sa gasim o solutie…

MANOLE : Stati..stati…incep sa deslusesc ceva…(citeste de pe coperta) C…O…N…naduseste, isi sterge fruntea)…

CEILALTI : CON… ?

MANOLE : Aveti rabdare ! (se concentreaza, incruntand sprancenele)…C..O..N...S..TI..TU…TI..A

GICU : Constitutia ?

MANOLE : Da ! Stiam eu ca-i dau de capat ! Nimic nu ii rezista lui Manole !

GETA : Constitutia ? Ce-o fi insemnand asta ? (catre Gicu) Ma, ce prostie ai cumparat ?

Suna la usa. Gicu se duce sa deschida. Inauntru intra BEJAN, deputat.

BEJAN (zambitor): Buna ziua, stimati cetateni. Sunt deputatul Bejan, din circumscriptia dumneavoastra. Ce mai faceti, cum o mai duceti ? Sanatosi, voinici ?

GETA : Saru’mana, dom’ deputat, ce sa facem…pe langa casa. Dar dumneavoastra ?

BEJAN : In vizita la electori, sa iau pulsul oamenilor.

GICU : Dom’ deputat, daca tot ati venit…avem si noi o problema…va rog sa ne ajutati.

BEJAN : Electorii mei au probleme ? Le rezolv imediat ! Despre ce e vorba ?

GICU : Am cumparat o carte…

BEJAN (mirat): Ati cumparat o carte? Hehe,,,va plac sporturile extreme…la varsta matale, nu e prea indicat…

GICU: Da…cartea se numeste “Constitutia”…stiti cumva ce inseamna?

Bejan ia cartea din mana lui Gicu si o tranteste de pamant, calcand pe ea.


BEJAN (iritat): Nimic, domnu’ alegator, nimic ! Si regret ca am venit la dumneavoastra ! In loc sa ma intampinati cu paine si sare, imi bagati Constitutia sub nas ! Ah, unde e romanul ospitalier de altadata ?!

- Sfarsit -
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif