View Single Post
Old 09 Jul 2009, 14:43   #17
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by paul_aramis:
sau prin trădat te referi strict la cei care îi erau apropiaţi, adică făceau parte din banda lui?

Da, gang-ul lui era format din oameni de incredere.Cand spargeau banci,fiecare stia bine ce are de facut...Oricum sotul lui Nan vroia ca ei sa scape,dar ea era cea agitata de prezenta lor acolo. Rectific,aproape nimeni nu l-a tradat , cu exceptiile de rigoare. Cineva tot trebuia sa se gaseasca,dar in principiu oamenii nu le dadeau prea mare atentie,considerandu-i chiar eroi,dupa cum am mai spus,pentru ca ii razbuna.FBI-ul nu inspira...sa zicem...incredere, pana la primele mari capturi ale sale. Stirea ca toti au scapat de la Little Bohemia si ca FBI-ul a omorat un civil si accidentat inca doi a facut inconjurul Americii.Plus ca Dillinger mai si evadase din inchisoare cu masina serifului si i-a facut de ras,aceasta fiind picatura care a umplut paharul,de a devenit Public Enemy.

Originally Posted by paul_aramis:
<div style="font-style: italic;">Making a movie about John Dillinger is tricky. He was funny. He was clever. He had style. But unlike the case of Frank Abagnale Jr, where nobody really got hurt, John Dillinger was a fucking psycho murderer. He killed cops, or he was there when cops died. And he did it at a time in American history when criminals were rich, and famous, and people <b>(were so stupid to)<font color="Red">*</b> admired them. Unlike today.

Source?Formularea ca JD was a fucking psycho murderer e exagerata,cum am spus,se presupune ca ar fi omorat un politist, pentru ca ar fi vorbit despre asta intr-o scrisoare,dar restul crimelor sunt atribuite lui Dillinger Gang si se presupune ca nu el personal le-a comis.Cat despre partea cu psycho,I would say he was damn clever - cum isi coordona spargerile, cum ii controla pe cei cu are vorbeaI didn't say it was clever to admire them,I JUST SAID PEOPLE DID ADMIRE THEM!

Quote:
uite, zilele astea mă duc la bibliotecă şi îmi iau cartea (care carte btw nu e despre john dillinger, ci despre ...). abia după aia o să văd filmul.

O gasesti acolo?A mea e de pe Ebay luata .

Oricum imi place ca desi nu suntem pe aceeasi lungime de unda si inca nu am vazut filmul,topicul asta devine popular .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 09 Jul 2009 at 15:00.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif