Thread: "Aitilop"
View Single Post
Old 01 Jul 2009, 12:13   #69
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut si eu (spre rusinea mea abia acum) filmul.
Mi-a placut ideea si cred ca e o problema de actualitate. Nu mi-a placut insa personajul prostituatei si nici cum a fost jucat. Mi-ar fi placut sa fie mai prezenta cumva (desi imi place cum e descoperit personajul) si nu asa de timorata de la inceput. Mi-ar fi placut sa cred ca ea are macar o urma de indoiala ca nu se va termina totul prost.

In rest, m-a facut sa ma gandesc la propria mea intalnire de gradul trei cu politia. Ma asezasem 10 minute cu o prietena pe o banca seara la fantana la universitate (inainte sa ne indreptam fiecare spre casele naostre), si a venit un libidinos sa se bage in vorba cu noi. Si noi nu stiam cum sa scapam de el la modul cat mai calm ca sa nu ne trezim cu o palma peste fata sau ceva. Si el tot vroia sa ne atraga intr-un club. Ma rog, la un momentdat s-a ridicat si a plecat, am plecat si noi, facem trei pasi si ne trezim cu un politist in spate. Si politistul suparat nevoie mare ca de ce n-am raspuns de prima data cand ne-a strigat. Noi i-am zis ca suntem totusi intr-un loc relativ aglomerat si nu am auzit si nici nu ne-am dat seama ca vorbea cu noi. Apoi a inceput sa ne chestioneze ca ce vroia tipul ala de la noi. Si i-am explicat care a fost situatia si ca nu stiam nici noi cum sa mai scapam de el. Si dup-aia era intrigat ca de ce nu am venit la ei sa le cerem ajutorul. Si le-am zis ca nu ne-a dat prin cap. Politistul ne-a cerut actele sa ne legitimam, i le-am aratat, si0a notat el ceva pe-acolo si ne-a lasat in pace. Dar oricum ne-a facut sa ne simtim ca inamicii publici.
Pe mine m-a distrat insa teribil ideea ca am fost suspectata ca as putea face ceva neregulamentar. Eram si eu si prietena mea imbracate super casual, cu pantaloni lungi, labartosi, nimic decolatat, nimic ostentativ, nici macar nu eram fardate sau ceva. Nu l-am inteles nici pe libidinos cum s-a gandit el ca ar putea sa ne prosteasca, si nici pe politisti.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif