Thread: Seriale TV
View Single Post
Old 18 Jun 2009, 16:23   #312
paul_aramis
Guru
 
paul_aramis
 
Join Date: Apr 2009
Location: în ţara laptelui
Posts: 2,347
Originally Posted by moltisanti88:
@paul_aramis
L-ai vazut macar? Lost, Prison Break, Heroes sau alte seriale care iti insulta inteligenta, bineinteles daca o ai, seriale in care scenaristii se incurca in propriile notite, seriale la care probabil te uiti tu, si mult altii, ei bine acestea sunt o gluma pe langa The Sopranos. Din serialele actuale doar Dexter si Mad Man sunt de recomandat, in rest tampenii pentru americanii tampiti care gusta orice prostie.

Si stii ce mai e o gluma?
Acest post:

Originally Posted by Dany23:
topul meu e cam asa:
1.Californication(e un serial care m-a fermecat si nu din cauza scenelor de sex ci din cauza caracterului actorului principal Hank Moody care uneori este apropiat de al meu)
2.Dexter(genial)
3.Lost
4.Weeds
5.House MD(desi inca nu-s foarte departe la el)
6.True Blood
7.Heroes
8.Band of Broathers

am mai urmarit sa vad ce e de capul lor dar unele nu le voi mai urmari deloc altele probabil
probabil voi mai urmari:
The Sopranos(e lung si nu e exact serialul care mi s-ar potrivi desi e foarte bine facut pentru cine iubeste filmele gen Nasul)
Supernatural
ce nu voi mai urmari este:Smallville

No offense, Dany, dar prima greseala este sa crezi ca The Sopranos este un film gen Nasul sau Goodfellas, adica un film doar despre mafie. E mult mai mult decat atat. Cuprnide toate aspectele societatii, a vietii de familie, chiar si a conditiei umane. Folosesete multe simboluri, multe referinte la Freud, multe subtilitati, e scris de niste oameni geniali, coordonati de David Chase. Totul e gandit si regandit. Iar personajul principal e legendar. Cel mai bun personaj ever. Tot showul e genial. Pur si simplu nu il pot descrie in cuvinte, trebuie sa il vezi.

Si da. E lung. Dar spre deosebire de restul, acest serial devine din ce in ce mai bun, de la sezon la sezon. Daca nu aveti rabdare sa va uitati la tot va recomand sa va uitati de la sezonul 3 incolo. Asta bineinteles daca stiti sau sunteti familiarizati cu personajele. Vizionare placuta

copilu', l-am. la sursă. aproape în întregime. uite, deseară am două episoade, back-to-back pe AETV. da' nu mă mai uit. a devenit plictisitor, un fel de telenovelă cu mafioţi.
tu de fapt te uiţi la un serial care încearcă să îţi arate faţa "umană" a mafiei. aia filozofică. "iote ce băieţi buni sunt aceia". mamă ce "conştiinţă" au. ca multe alte seriale, a fost drăguţ. primele 2-3 serii. după aia a decăzut. ca multe alte seriale.
în privinţa listei de mai sus, de acord cu tine. cu excepţii. House merită văzut. la ăsta mă uit "la cald". iar "Band..." a fost excepţional. În ceea ce mă priveşte am o altă preferinţă. Serialul care deţine încă recordul de audienţă în state.
__________________
"Şi voi porni. Simplu. Toţi indienii mor astfel, în hamacurile lor. Se leagănă uşurel. Când totul se sfârşeşte, înseamnă că au plecat spre o altă viaţă, mai frumoasă."
Fernand Fournier-Aubry
23.11.1901 - 20.12.1972
paul_aramis is offline   Reply With Quote sendpm.gif