View Single Post
Old 09 Jun 2009, 17:43   #1999
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by mafalda:
Originally Posted by corinka:
nu cred ca, in general, in breasla actorilor, talentul este neaparat direct proportional cu inteligenta. Chiar s-a mai afirmat pe forum ca nu toti actorii talentati sunt neaparat si inteligenti si ca exista atat actori buni, dar nu prea inteligenti, cat si oameni destepti, care n-au talent la actorie. A spus-o cineva care are mai mult habar decat mine in domeniu.

Exemple:

Actori super talentati dar pe care nu ii dau inteligenta afara din casa:
Gheorghe Dinica, Victor Rebengiuc, actori cu o mare putere de dedublare a personalitatii, cu un instinct dramatic covarsitor, dar sa nu le ceri sa-ti explice teoretic ce personaj joaca fiindca nu vor fi in stare (i-am vazut in repetitii)

Actori super inteligenti care cunosc teoria artei actorului da la A la Z dar fara talent:
Ion Caramitru, Radu Beligan care suplinesc lipsa talentului prin cultura si multa munca. (de asemenea i-am vazut cum lucrau in repetitii)

Din pacate actoria facuta fara talent, doar cu pasiune, e un mare chin.


cred ca daca ai auzi pe Caramitru recitand "Dupa Melci" de Ion Barbu, sau l-ai vedea pe Beligan jucand Dandanache (un Dandanache mult mai tanar decat se obisnuieste pe scena) in varianta cinematografica a "Scrisorii pierdute". te-ai mai gandi pana sa spui ca nu au talent si ca stiu doar teorie.

si astea sunt doar doua exemple. probabil sunt altele si mai reprezentative in cariera celor doi actori, dar nu imi vin acum in minte.

cat despre Rebengiuc sau Dinica sa spui ca nu ar fi in stare sa explice teoretic un rol pe care il fac sau l-au facut, tare mi-e ca te inseli amarnic...

Vorba lu' Moromete: pe ce te bazezi?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 09 Jun 2009 at 17:47.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif