Thread: 2009
View Single Post
Old 02 Jun 2009, 07:48   #55
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Am mai vazut si mi-au placut:

Rumba - un film aproape complet mut (dar cu multa muzica), in care 45 de minute se rade cu pofta, iar dupa aceea se asteapta finalul previzibil. Dar totusi, doi actori-co-regizori foarte talentati, iar dialogul este redus chiar numai la ce este necesar.

Valentino: The Last Emperor
- dincolo de faptul ca lumea modei nu ma pasioneaza, documentarul asta a fost totusi destul de bine facut. Nimic special, dar macar nu au inceput sa ia in revista toata viata si realizarile personajului. Au ramas numai esetialul, cateva glumite, nevroze, realizarea unei rochii albe, pregatirea unui spectacol de ramas-bun si nu fara o privir critica asupra lumii modei in ziua de azi, controlata de corporatii si nu de cei cu (hai sa-i zicem) talent.


Am mai vazut si era tot acolo daca ma duceam sau nu:

Il y a longtemps que je t'aime - previzibil, odata ce primesti toate "indiciile" in prima jumatate a filmului. Un singur moment cu adevarat remarcabil, cand mama cu Alzheimer o recunoaste pe Kristin Scott Thomas (si filmul trece pe engleza... nice touch).

Tokyo Sonata
- pana la urma, un film destul de placut, in care o familie se confrunta cu concedierea, viata de gospodina, razboiul din Irak si un talent muzica precoce.

A Man's Job - varianta finlandeza la Tokyo Sonata, in care sotul ramas fara slujba se apuca de oferit servicii sexuale. Undeva intre comedie si tragedie, nu mi s-a parut cafilmul si-a gasit un ritm bun in nici un moment.

Caos calmo - un Moretti regizat e altcineva si cam asta e tot. A, da, si Roman Polanski are un cameo... Mai e o scena de sex fara sens si mai multe scene fara sens fara sex...


Am mai vazut si e o aiureala - Contesa.. ridicol...


Si am bifat un film din Competite - Alle Anderen, care mi-a placut. Actorii au fost extraordinari, mai ales in conditiile in care trebuiau sa duca in spate un film in are apar impreuna in aproape toate scenele. Si filmul nu e chiar rau facut, desi nu ma dau in vant dupa cadre lungi filmate din mana, fara muzica, dar apreciez "incapatanarea" de a face un film asa.


Vad ca "Shirin" e mare senzatie anul asta. Gotta check it ou fr myself...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif