View Single Post
Old 31 May 2009, 12:16   #199
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1) "Rai" e un termen generic, care defineste grosso modo, pe întelesul tuturor, o evolutie pozitivä dupä moartea actualei fiinte fizice. Realitatea e mult mai complexä, nuantatä si bazatä pe diverse variabile - fatä de care, o întrebare ca asta reluatä de tine (si de atâtia altii) e nu gresitä, ci prea otova... Un räspuns non-otova, pe mäsura fondului întrebärii, mi-ar depäsi disponbilitätile de timp/energie/chef proprii mesajelor forumiste. Poate ne vedem la o bere, ceva, si ne däm drumu'...

2) Nu stiu ce-l face pe el, stiu ce mä face pe mine:
Un cumul sistemic de experientä personalä, lecturi, discutii, statisticä, logicä si calcul al probabilitätilor.

...prilej cu care îmi vine în minte un argument clasic:
In nenumärate cazuri, raportul probabilistic dintre "coincidentä" si "divinitate" înclinä net în favoarea celei de-a doua.
Mai clar: nici una nu se poate dovedi; dar sunt pur si simplu prea multe "sincronizäri" care, înscrise strict matematic într-un sistem probabilistic, dau cam asa:
- interventie divinä: 1/1.000.000
- coincidentä: 1/10.000.000.000
(Si nu sunt douä-trei - ci, la rândul lor, prea multe...)

3) Pitbull nu zice, el doar conchide.
Pe bazä de lecturi, experientä de viatä, criterii, discernämânt, si multe altele...
Deci, ignorä persoana lui Pitbull (care conteazä prea putin), orienteazä-te spre cele de mai sus (care nu-s numai ale lui, ci si ale multor altora), si depäseste-l. E si usor, si fascinant, si rentabil - cu investitie minimä: (timp si deschidere) si beneficiu maxim (cunoastere).

A word to the wise:
Personal, dispretuiesc douä categorii de oameni: cei care mä aprobä, si cei care mä contrazic.
Ii respect pe ce-i care-mi räspund: "Bäi... Stiu eu...? Mä mai gândesc..."

Last edited by Pitbull : 31 May 2009 at 12:28.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif