View Single Post
Old 30 May 2009, 23:57   #195
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Si crezi ca pe mine nu ma sperie oameni inteligenti si cu carte (multa) care cred intr-o superstitie / fantoma / inchipuire ? Fiintele normale sunt alea care cred in fantezii? Ar trebui sa incepem sa credem si ce ne spune Petre Ispirescu sau fratii Grimm ca exact la hotarul ala dintre real si fictiune se afla tot...si Biblia si povestirile de adormit copiii.

N-am nicio treaba cu Marx si cu ideile lui comuniste. Nu ma intereseaza parerea lui despre religie si nu cred nici in ideile sale politice si sociale. Daca tu vrei sa imi compari gandirea cu a lui, fie, dar te inseli. Eu simt la fel de mult ca orice om, credinta nu ma face sa simt mai mult pentru ceva, orice. Pur si simplu nu ma mai implic emotional in divintati al caror rost l-am gasit mult diminuat in societatea de astazi in care un om ar trebui sa fie in stare sa-si asume responsabilitatea asupra propriilor greseli si neajunsuri, fara a mai fi paranoic. Si sa inteleaga ca vocea din capul lor nu e un spirit, nu e sfantu duh si in nici un caz nu e dzeu, e vocea lor interioara.

Emotiile le impart acolo unde trebuie, familie, prieteni, iubita si oameni in general. Nu tin râcă nimanui, nu fur, nu vorbesc pe la spate, nu ma intereseaza viata altora, etc...si nu ma ghidez dupa reguli "divine" ci dupa felul cum m-au crescut doi oameni. Cu multa dragoste si intelegere...fara drumuri dese la biserica...si chiar de eram la biserica, tin minte de mic eram total derutat de ritualurile robotice, inutile si nici pana acum nu am retinut multe din ele desi acum mi s-ar parea simple de executat. Da, eram foarte mic cand m-au dus ei ultima oara...

Asadar consider ca sunt FOARTE fericit si fara sa cred in dzeu. Si pot spune sincer ca nu am niciun regret si nici nu o sa am, oricat oi avea sa traiesc. Si "slava" mie ca ma pastrez sanatos si cuminte, la fel ca familia mea.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif