Thread: CANNES 2009
View Single Post
Old 25 May 2009, 19:59   #180
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Pauline Kael:
Credeti ca va intrece succesul lui TDK(dat fiind ca era Heath in film?)Inteleg ca Parnassus v-a placut...

E imposibil sa intreaca succesul lui TDK, Cavalerul a fost gandit din start ca un big budget movie, Batman Begins avusese worldwide incasari de peste 350 de milioane $, deci era de asteptat ca si acesta sa faca bani multi. Cu sau fara Heath,tot ar fi facut in jur de 600 de milioane. Desigur,moartea sa prematura a "contribuit" si ea,precum si buzz-ul primit pentru interpretare si filmul n-ar fi fost la fel fara el. In plus, compania de productie a exploatat acest lucru si s-au folosit de Heath la greu in campania de marketing,spre deosebire de Gilliam, care din cate am inteles a refuzat ca filmul lui sa fie inclus in competitia de la Cannes,tocmai pentru ca nu vroia sa para ca vrea sa profite de numele lui Heath ca sa isi faca reclama. Chiar si creditele filmului sunt un omagiu pt Ledger,pentru ca nu scrie Johnny Depp,Jude Law, Colin Farrell and Heath Ledger, ci A film by Heath Ledger and friends. Oricum mai toate filmele lui Gilliam sunt cult movies, nu blockbusters.

Si mie mi-a placut cronica la The Imaginarium...nu ma gandeam ca o sa se "integreze" asa de bine transformarile lui Tony in film. A primit mixed reviews, toata lumea lauda intentia, dar unii spuneau ca din bunele intentii nu au reusit sa faca un film bun si ca povestea nu este pe deplin satisfacatoare. Hehe ar fi o noutate ca Terry sa nu aiba parte de asemenea reviews,la cate ghinioane are.

Oricum prima secventa cu Heath e socanta,cu fata intreband "Is he dead?". Cred ca o sa imi smulga o lacrima, I was like OMG! :O cand am vazut pozele on the set...la fel s-a intamplat si cu unul dintre ultimele sale interviuri in care zice ca dupa The Tree of Life, "I will drop to the ground dead for a year". Cum s-a prelungit anul lui...

Ajuns-ai acasa Gloria ?Hehe cred ca o sa iti ia o saptamana sa te refaci. Multumim de reportaje,de poze...me likes to keep in touch with everything .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisiĆ³n se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 25 May 2009 at 20:04.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif