Thread: "The Reader"
View Single Post
Old 21 May 2009, 12:34   #68
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
am vazut si eu the reader acu' 2 zile, am lasat loc sa judec la rece.
raportandu-ma la parerile de aici (nu mai stau sa dau quote) mi se pare ca:

- scenele de nuditate din prima parte sunt foarte sensibile si minunat filmate. si sunt atat de multe ptr ca in ele sta cheia "indragostirii" lui michael. hanna ii revela dintr-odata un univers necunoscut de el pana atunci, acela al senzualitati, al "carnii". ptr michael casa hannei este un fel de "la tiganci", o bresa in timp si spatiu (incepe sa intarzie acasa, pierde notiunea timpului). sentimenetele lui michael isi au deci radacina in aceasta experienta erotica - este aproape demonstrat ca barbatii sunt mult mai influentati de acest aspect al unei relatii si ca sunt foarte sensibili in fata corpului feminin (ma gandesc si la muzele pictorilor si ale poetilor, la femeile care dansau goale in jurul lui rodin sau la nenumaratele amante ale lui picasso)

- michael este un las ca nu se duce la hanna, ca nu ii cere parerea si ca nu vorbeste la tribunal. sigur, asta e farmecul filmului, cheia lui cum s-a mai zis pe aici, momentul ala cand iti vine sa strigi, "bah desteptule, VORBESTEE!!!".

-ptr hanna cititul este o placere frivola, cum a zis si illo, pe ea o distreaza si o emotioneaza -in cel mai sincer si naiv fel (plange si rade cu atata pofta cand ii citeste michael)- dar totul la nivel emotional si nu rational. nu cred ca prin faptul ca a invatat sa citeasca a constientizat ceea ce a facut ci doar a depasit un obstacol de care, din orgoliu, ii era foarte rusine - atat de rusine incat ca preferat sa faca inchisoare pe viata decat sa ii recunoasca.

- cred ca intr-adevar hanna se sinucide si din cauza atitudinii lui michael. pe cand ea a pastrat o dragoste sincera, proaspata, naiva, "pustiul" a devenit rece, intelectual, incapabil de a mai iubi la fel (la fel cum a iubi-o pe hanna cea dn tinerete). vedem ca viata lui sentimetala este inegala, ezitanta (se cupleaza, se desparte, se casatoreste, divorteaza), poate si sub semnul socului provocat de plecarea brusca si neanuntata hannei. desi la sfarsit michael sugereaza ca hanna a fost iubirea vietii lui, cred ca lucrurile sunt exact invers. dupa atatia ani hanna inca pare sa-l iubeasca cu o dragoste poate aproape materna acum, pe "pustiul" ei. dealtfel, si dorinta de a invata sa citesca vine dupa atatia ani, cand michael incepe sa-i trimita casetele. cumva o face ptr el, sau de dragul lui, gandindu-se la trecut. cand el o intreaba ce-a citit in inchisoare, ea rasunde: ".....(bla bla nu mai stiu)...dar imi place mai mult sa mi se citeasca"
__________________
breeee....

Last edited by bre : 21 May 2009 at 12:38.
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif