Thread: "The Reader"
View Single Post
Old 03 May 2009, 15:46   #63
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by corinka:
Am fost tentata sa o consider pe Hanna o orgolioasa, prefera sa fie considerata o inumana care stie sa citeasca decat umana, dar analfabeta. Invatand sa citeasca, citind atatea carti, "luminandu-se", ea constientizeaza raul la care a fost partasa si se sinucide. De fapt ea nu era orgolioasa, ci doar ignoranta!

La un moment dat, intrebata fiind de ce nu a eliberat prizonierii din biserica, ea da o replica stupefiant de naiva: We were responsible for them! Practic, in ignoranta ei, nu era capabila sa inteleaga ce facuse. Experienta din inchisoare, cititul o schimba pe Hanna.

Ce-ar fi fost daca Michael o ajuta la proces si ar fi divulgat secretul ei? Care ar mai fi fost farmecul filmului? Eventual Hanna isi lua viata atunci - asa cred eu - iar noi nu cred ca am fi discutat atat despre acest film, pentru ca ar fi fost un film banal de dragoste despre un pusti si o femeie matura.


am uitat sa ii raspund Corinkai aici. In mare explicatiile tale sunt plauzibila si acum da, pot sa accept ca tantalaul ala oligofren nu o salveaza pt ca din lipsa de coaie nu poate lua o decizie peste dorinta ei. Jeesus, ce personaj odios!

Totusi, te-as contrazice: Hannah nu realizeaza in inchisoare raul pe care l-a facut. se lumineaza, e drept, dar nu realizeaza pt ca sufera de o naivitate congenitala, sora cu nebunia. Hic sunt leones! In fond, daca-ti amintesti bine, pt ea cititul devine o placere frivola, ii produce satisfactie, si vbesc in sensul cel mai freudian posibil, e vorba de principiul placerii. Nu realizeaza nicicum ca a facut un mare rau - emotiile ei cele mai intense sunt legate de revederea iubitului ei din tinerete. Drama ei cea mai mare i se intampla in momentul in care boul apare si nu da 2 lei pe ea. Atunci decide sa se sinucida.

In fond, cum putea sa realizeze ca a facut un mare rau citind carti precum The lady with the little dog?

Explicatia "Ce-ar fi fost daca Michael o ajuta la proces si ar fi divulgat secretul ei? Care ar mai fi fost farmecul filmului? " este naiva - filmul trebuie sa aiba o logica foarte riguroasa iar pretextul "farmecului" nu scuza un scenariu deficitar.

Last edited by StefanDo : 04 May 2009 at 12:27.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif