Thread: "The Reader"
View Single Post
Old 28 Apr 2009, 19:32   #52
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by corinka:
Illo, comparatia cu floarea nu merge pentru ca, spre deosebire de Hanna, floarea nu isi exprima refuzul de a fi udata.


adica el nu o salveaza de rusinea ei?
sau cum?

Ea nu ar vrea sa ii fie divulgat secretul, iar el nu avea dreptul sa o faca fara sa o consulte. A avut acea tentativa, eu nu am inteles de ce nu a dus-o pana la capat. A incercat sa o vada, dar nu a avut curajul. Poate ca are dreptate Stefan in privinta lui Michael, poate ca a fost chiar las, dar se prea poate ca el sa fi realizat ca degeaba ar incerca sa o convinga, ea ar fi preferat detentia in locul rusinii.

Cred ca daca Michael ar fi demascat-o i-ar fi grabit sinuciderea si ea nu ar mai fi invatat sa citeasca, ar fi murit in ignoranta.

Pana la urma, daca analizam bine situatia, putem constata ca de fapt Michael chiar o salveaza pe Hanna. O salveaza din ignoranta, pentru ca adevarata inchisoare a Hannei nu a fost penitenciarul, ci nestiinta de carte. In inchisoare ea se elibereaza.

Am fost tentata sa o consider pe Hanna o orgolioasa, prefera sa fie considerata o inumana care stie sa citeasca decat umana, dar analfabeta. Invatand sa citeasca, citind atatea carti, "luminandu-se", ea constientizeaza raul la care a fost partasa si se sinucide. De fapt ea nu era orgolioasa, ci doar ignoranta!

La un moment dat, intrebata fiind de ce nu a eliberat prizonierii din biserica, ea da o replica stupefiant de naiva: We were responsible for them! Practic, in ignoranta ei, nu era capabila sa inteleaga ce facuse. Experienta din inchisoare, cititul o schimba pe Hanna.

Ce-ar fi fost daca Michael o ajuta la proces si ar fi divulgat secretul ei? Care ar mai fi fost farmecul filmului? Eventual Hanna isi lua viata atunci - asa cred eu - iar noi nu cred ca am fi discutat atat despre acest film, pentru ca ar fi fost un film banal de dragoste despre un pusti si o femeie matura.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif