Thread: "The Reader"
View Single Post
Old 24 Mar 2009, 11:19   #18
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Urmează un alt mesaj <EM>pe lângă subiect</EM> - dar asta e.

Originally Posted by Floydman:
ok. parerea mea e ca a fost mai bine asa, cum a fost. ca n-am stiut noi sa "make the best out of it" e altceva...

Sunt foarte curios cum se putea face mai bine de atit cu tancurile rusesti peste tine.

Cit despre pendularea nazismului din Germania spre un fel de "<EM>capitalism aristocratic</EM>" dupa moartea lui Hitler mie unul nu mi se pare deloc imposibila. In fond Hitler reusise in asa masura sa personalizeze regimul incit dupa ce el ar fi crapat nevoia unui <EM>reset</EM> cit mai amplu ar fi fost absolut necesara pentru a asigura functionarea in continuare a tarii ...

Quote:
de altfel, logic, nici nu avea cum sa fie altfel. marea drama a poporului german este ca a vrut sa fie in permanenta mai mult decat putea fi in realitate, in lumea reala. {...}
Daca vreti, Germania seamana cu un catzel mic , negru, destept si foarte agresiv intr-o cusca cu doi dulai de 10 ori cat el, daca ar fi sa ne imaginam Globul ca o cusca de dulai. normal ca pana la urma dulaii l-au scarmanat pe unde l-au prins ca latra.

Cred că aici e o mică greşeală de percepţie ... dar care observ că e foarte frecventă ...
... </P>
Problema mare a nemţilor e că după Bismarck - care a fost indiscutabil un geniu al diplomaţiei şi al <EM>real-politik</EM>-ului - s-a cam terminat şi la ei rezerva în direcţia asta aşa încât marea lor încercare din 1914-1918 de a retrasa sfera de influenţă mondială a eşuat deşi au fost la un milimetru de a reuşi. Dar atrag atenţia că la acel moment SUA aveau o populaţie cu mai puţin de 50% peste cea a Germaniei ( din care mulţi locuitori cu descendenţă teutonică asumată ceea ce a şi lungit aşa mult perioada de neutralitate ), capacitatea industrială era prima în lume dar nu la diferenţele imaginate acuma ş.a.m.d. Rusia era într-adevăr dublă ca populaţie, dar era ( după cum s-a şi dovedit ) un colos cu picioare de lut. Aşa încât aprecierea "doi dulăi de 10 ori mai tari" e completamente eronată. Istoria cunoaşte cazuri în care challengeri din poziţia Germaniei din cele două războaie mondiale au răsturnat ordinea existentă ... aşa că încercarea nemţilor nu a fost deloc absurdă. </P>
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif