View Single Post
Old 01 Feb 2009, 02:47   #16
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Re: Slumdog Millionaire

Originally Posted by Pauline Kael:
Dar povestea in sine nu are o baza solida: intrebarile sunt cretinesc de usoare,iar coincidenta naibii,tipul e legat de fiecare intrebare cu cate un episod tragic din viata sa.Vax.
Ca sa nu mai zic cat de mult mi-a amintit scena cu schiloditul si cersitul de tiganii nostrii,care pariez ar fi facut un film mult mai emotionant.Bonus: scena cu scuba diving in KKt,care e reprezentativa pt film.
Abia alataieri am apucat sa-l vad si eu, mi-a placut si sunt usor vehementa.
Obiectia ta din primul paragraf mi se pare usor "cretineasca", daca nu era "coincidenta naibii" nu mai era nici plot si nici mesaj (care e destul de la mintea cocosului, "scoala vietii te scoleste mai bine decat orice manual", ca sa o formulez asa). Iar filmul nu se vrea in nici un fel realist, nu inteleg de ce il tratezi ca pe un documentar, e o parabola, este evident ca in viata reala un om ca Jamal nu putea ajunge in asemenea imprejurari, dar nu asta e ideea!
Faza cu scubadivingul in kkt este o referire la un film mai vechi al lui Danny Boyle, unul din '96, pe de o parte poate e strict for DB fans, pe de alta pentru ca reflecta capacitatea lui Jamal de a isi controla destinul ("it was written" ca el sa ia autograful ala, nah).
Iar realitatea cersetoriei organizate in India e parte integranta a mahalalelor lor, nu avea cum sa fie exclusa si nu a fost pusa ca sa stoarca lacrimi.
Dar daca n-ai ridicate o spranceana aprobatoare nici macar la scena sarutului urmat de dans, nu vad cum ai putea sa gusti filmul.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif