View Single Post
Old 04 Jan 2009, 15:59   #1005
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Twinsen:
Se poate foarte bine fara marea majoritate a lor. Daca ai intr-adevar dorinta de a descoperi ceva nou, atunci iti stau la dispozitie o gramada de filme din toate colturile lumii. Pentru mine a descoperi ceva nou nu insemna a incerca Cheeseburger ca alternativa la Big Mac. In prezent am in colectie cam 15% filme americane.

Avand in vedere ce opinii ireverentioase am exprimat la adresa a destule filme clasice, cu greu as putea fi acuzat de snobism. Imi spui ca pierd din vedere nuantele, dar din punctul meu de vedere nu exista nuante intre Au Revoir les Enfants si Seven Pounds. E ca si cum mi-ai cere sa descopar nuantele intre Requiem-ul lui Mozart si Suparat de Adi de la Valcea.

Apropo, la multi ani, Pauline!
Hm,pai daca ai o colectie impresionanta(nu ma indoiesc),vezi ca a deschis Pitbull un topic nou despre filmul cult.Pune o lista care sunt filmele preferate de tine,din toate colturile lumii,care sunt...filmele cult pt tine,si why not,pot fi si pt altii.Intr-adevar n-ai cum sa compari Benjamin Button(n-am vazut"Seven Pounds" si nu ma prea atrage) cu Louis Malle,pt ca sunt din stiluri,epoci diferite,si de la scenariu Benjamin Button are niste lacune..dar nu e un film de 4,macar pt jocul actorilor si ideea originala.Un 6 puteai da..
Poti in schimb compara Requiemul lui Mozart cu cel al lui Scarlatti,sau cel al lui Verdi.Louis Malle poate fi comparat cu Chabrol sa zicem(nume oarecum au hasard),in perioada sa franceza iar in cea americana..cu alti autori independenti.Daca te referi strict la subiect si la emotia produsa ,poti compara orice cu orice.Regards,Twinsen
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif