View Single Post
Old 26 Oct 2008, 20:47   #78
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by Pitbull:
Uite aici - pagina 3,mesajul 10:
Quote:
Parerea mea e ca iti pierzi timpul citind cartile alea. Daca vrei sa ai cultura cinematografica atunci fa rost de filme si uita-te la ele. ORICE filme, de preferinta cat mai multe si diverse. Comedii, drame, thrillere, noi, vechi, franceze, americane, coreene, clasice, putin cunoscute, whatever. Vezi inceputul si daca isi place continui, daca nu shift-del (sau arunci DVD-ul la gunoi). Cam asta e tot. Cu timpul o sa vezi ce te atrage.

Si renunta la ideile alea cu "initiere", "valoare" bla bla. Singura valoare reala a unui film e daca iti place sau te intereseaza intr-un mod anume pe tine. Lasa profesionistii sa despice firul in patru si sa se certe pe motive care deseori au mai mult de a face cu interese pecuniare decat artistice.
Päi când vezi o asemenea mägärie, cum sä nu te înfurii?


Cu un deosbit respect pe care-l rezerv ptr Pitbull, tin totusi sa spun ca postul mai sus citat mi se pare pertinent.

E pur si simplu o opinie, un unghi de abordare. Contextul nu-l cunosc, n-am citit topicul pentru ca inca de la titlu ma depaseste.

Revenind la opinie, nu numai ca mi se pare plauzbilia, dar se-ntampla sa si converg la ea. Pitbull, probabil n-o sa ti se para atat de revoltator postul daca iei in vedere latura cantitativa, in loc de latura didactica a termenului "cultura"; de la "cunoscator" la "expert" e cale lunga.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif