View Single Post
Old 15 Sep 2008, 23:53   #4
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
Tot ce-i mai bun dintre cele doua lumi

Dupa ce socul initial a trecut, animatorii 2D au realizat ca principiile traditionale se aplica si animatiei digitale. Troy Saliba povesteste experienta sa cu computerul:

"Cand am luat primul contact cu CG-ul, mi-am desenat capetele de animatie fara sa mai adaug si intermediarele. I-am spus celui care ma asista: Asta-i scena. Initierea a fost foarte neplacuta. A trebuit sa reproduc toate capetele de animatie prin linii curbe. Am rulat animatia si m-am bucurat sa vad ca functioneaza. Apoi a trebuit sa realizez si intermediarele, lucrand cu un program care era foarte misterios si care ma intimida. Am fost totusi bucuros sa aflu ca pot lucra cu principiile esentiale ale animatiei, cu timing-ul, stabilirea pozelor etc. Dupa ce am terminat intregul proces mi-am spus: Ok, e clar ca am de invatat o gramada de chestii tehnice, dar macar am facut primii pasi."

Multi animatori care au descoperit animatia CG au declarat ca nu se vor mai intoarce niciodata la animatia traditionala. Exista insa si un numar redus de animatori pentru care computerul nu exercita nici o atractie.

In 2003, Disney a luat decizia de a abandona animatia traditionala. In aprilie, Glen Kane, "veteranul" de 31 de ani care a creat Beauty and the Beast a tinut un seminar intitulat Tot ce-i mai bun dintre cele doua lumi. S-au discutat pareri pro si contra privind animatia clasica si cea CG.

Keane povesteste ca s-a confruntat cu Kevin Geiger, un supervizor al departamentului de computere, care i-a spus: "Daca va spun ca puteti face aceleasi lucruri fantastice din animatia traditionala fara hartie si creion, optati pentru CG?" Keane isi aminteste ca a ezitat cateva secunde, dar pe urma i-a raspuns: "Ok, optez."

===============================
"Priviti experientele celor de la Fox. Au irosit 10 ani pe filmele lui Don Bluth. Toate au picat unul dupa altul. Titan AE a fost ingrozitor de scump, si nimeni nu l-a vazut. Primul film 3D produs de Fox a fost Ice Age, si incasarile au fost mai mari decat cele facute de A Beatiful Mind, cel mai bun film al anului! Urmatorul film - Robots - BUM!! O noua lovitura. Fox trebuie sa-si dea seama ca CG-ul e solutia." (Tom Sito)
===============================
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif