View Single Post
Old 15 Sep 2008, 23:29   #3
Pelicula
Senior
 
Pelicula
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 138
PIXAR
====

Primul norisor se s-a numit Tin Toy, care devine primul scurt metraj premiat de Academie.

http://www.youtube.com/watch?v=jT0Q9N1QtL0

Filmul e creat de John Lasseter, si Pixar markeaza un punct pentru animatia CG. Tin Toy e produs la aceleasi standarde calitative ca un film de animatie traditionala, si lanseaza ideea ca animatia CG poate trece la un moment dat si la film de lung metraj.

Ambele tipuri de animatie - atat CG cat si 2D - trec prin transformari radicale catre finele anilor '80. Efectele vizuale continua sa se dezvolte si sa confere animatiei un aspect cat mai realist.

Mediul CG

Majoritatea animatorilor nu mai cred ca animatia 2D isi va reveni. Efectele speciale cat mai realiste au schimbat complet perceptia publicului. Factorul "wow" pe care il trezeste animatia CG i-a asigurat victoria.

=====================
"Nici eu nu cred si nici studioul nu crede ca animatia 2D isi va mai reveni. Va constitui probabil o curiozitate, ca filmele alb-negru. Imi pare rau c-o spun, dar aceasta e reactia publicului. Va jur, ca daca Lilo & Stitch ar fi fost in 3D am fi dublat veniturile, iar daca A Bug's Life si Shrek ar fi fost in animatie traditionala n-am fi obtinut nimic." (Nik Ranieri)
=====================

=====================
"Viitorul animatiei 2D va fii strict independent, ca The Triplets of Belleville. Dumnezeu sa-l binecuvanteze pe acela care vine cu un film independent de proportii, si care gaseste si cativa finantatori cu un pic de viziune. E o lupta intre David si Goliat". (Conrad Vernon)
=====================
Pelicula is offline   Reply With Quote sendpm.gif