Thread: Persepolis
View Single Post
Old 15 Sep 2008, 01:04   #93
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by klein:

Satrapi a facut un film revanshard, in care isi varsa tot naduful asupa tarii pe care a fost nevoita s-o abandoneze. Intr-un fel normal pentru cineva care traieste in exil. Numai ca lasa-ma sa nu o cred pe cuvant.

Nici o secunda n-am avut impresia asta, cum ca asta ar fi un film revansard. Mi s-a parut dimpotriva, o excelenta introducere in ceea ce insemna astazi Iranul si oamenii de acolo, cu problemele lor tipice si situatiile in care ajung. De altfel, iranienii reies din film ca niste oameni minunati (bunica, parintii, chiar ea ne spune cateva din cliseele de care lovesc iranienii in occident!) Singura chestie politica care reiese din film e ca un regim corupt a fost inlocuit de unul fundamentalist, mai rau decat cel anterior, ceea ce e adevarat. Nimic nu mi s-a parut exagerat in filmul asta, mai ales ca am auzit exact povestile care sunt spuse in film, pe viu, ca sa zic asa. Marjane Satrapi e intr-adevar foarte talentata si filmul are o naturalete si un firesc care te inspira. Interesant mi s-a parut cum filmul a castigat multa bogatie (in toate sensurile) prin faptul ca e animat... As zice ca a deschis un nou fel de exprimare...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif