View Single Post
Old 15 Aug 2008, 10:26   #83
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
buticut a scris:
Citat:
Quote:
Pitbull:Sincer sã fiu, e bine, slavã Domnului, cã inocenta Johanna scapã de briciul cu prãsele de argint - nu din scrupule, Doamne fereºte, ci numai din nevoia de a rafina cruzimea întregului film prin ponderare; zãu c-ar fi fost prea de tot s-o omoare ºi pe ea! - dar trucul care-i aduce salvarea e ieftin ºi banal.


Nu e nici un truc, domnule! Din nou, ai pierdut din vedere aspecte importante. Dupa ce Sweeney il omoara pe Turpin, nu-i mai pasa de crime. Isi pune briciurile la odihna, poti sa-i citesti pe chip epuizarea, ca urmarea a implinirii acelei razbunari care l-a devorat in interior. Nu mai era nicio graba, nu mai avea nicio dorinta de a continua sa ofere cel mai fin barbierit. De aceea o lasa pe Johanna sa plece - simply because he didn't care anymore. Ducandu-se repede sa vada ce se intamplase cu doamna Lovett e o reactie normala cand auzi pe cineva strigand.In plus, Johanna deghizata in marinar arata destul de "infricosat", ceea ce poate insemna si faptul ca Sweeney a lasat-o sa plece crezand ca e prea "inghetat de frica" sa ii faca vreun rau. Pe Lucy o omoara relativ repede, desi se vede clar ca ezita, probabil vrand sa dezvolte partea cu "Don't I know you mister?",insa auzind vocea judecatorului, realizeaza ca nu mai are timp, nu mai sta pe ganduri si o omoara. Ar fi fost probabil ultima sa sansa de a pune mana pe judecator - nu putea sa o rateze, razbunarea fiind prioritatea numarul unu!



Citat: Pitbull
Rolul justiþiar al lui Toby e la rându-i telegrafiat ºi cam didactic.

Da, Toby il omoara facand un act justitiar, insa oricum era doar o formalitate, Sweeney fiind deja mort in interior. Este mai degraba o "sinucidere indirecta", el simtind prezenta lui Toby si ridicandu-si gatul, expunandu-l si lasand pe Toby sa il taie. E un film incarcat cu metafore si simboluri. In a doua jumatate a filmului, dupa ce Sweeney "barbiereste" cativa clienti, la un moment dat isi pune degetele insangerate peste chipul lui Lucy din poza sa. In final, sangele lui Sweeney curge la propriu peste Lucy. Referitor la metafore,ironii si simboluri, ar mai fi multe de mentionat, insa deja incep sa ma doara degetele si mai am destul .

In general ma enerveaza userii care cad in admiratie si se impart in doua tabere in cazul de fata,prima data ii dau dreptate lui Pitbull si daca vine cineva mai tare in gura(f argumentat si entuziast in placerea de iubi la propriu un film complex)Buticut se intorc ca la Ploiesti.Oameni buni, aveti si voi capete,nimeni nu e perfect si amandoi au mare dreptate,pt ca in primul rand se pricep si in al doilea e un film superior care nu prinde usor la public dar prinde la critica,sensuri,simboluri,tehnica,etc,trebuie sa fii documentat ca sa urmaresti un film ca asta.
Buticut n-am fost de acord cu tot ce ai scris.Pitbull la fel,mi s-au parut putin exagerate,restrictive, amandoua criticile.Chestia cu as fi facut asa" cum l-as fi pus sa taie gaturi" e pur subiectiva,si rezultatul era cel scontat ,sa ne amintim de zgomotul facut de cadavre,de oasele rupte in cadere,nu trebuia o maimutarire a barbieritului( o cauza,nu un efect) in prealalbil.
Chestia cu "Swweeny o lasa pe Johanna sa plece" mi se pare fortata,cred ca era zapacit de probleme,depasit,ca altfel la el devenise un automatism,un reflex taiatul gaturilor,o"placere din durere" ,la durerea sa proprie consumata si inabusita in orori,si nu ma refer la sadism ci la actul in sine.
Buticut,fianalul cu Toby mi s-a parut crud si imoral,cum poti spune ca pustiul(indobitocit si satanizat) face un act de justitie? E inutil,si eu cred ca secventa a fost pt a lua cumva ochii,pt arta,e deplorabil ca situatie insa.Intr-adevar e "sinucidere" ,dar cu ce pret,pustiul care ii canta domanei Lovett" nu ti se va intampla nimic rau cat voi fi cu tine" ajunge un posedat.
Toate parerile sunt subiective,cu mici exceptii.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif