Thread: Persepolis
View Single Post
Old 21 May 2008, 22:27   #53
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by klein:
Originally Posted by illotempore2002:

De ce am senzatia ca voi vreti critica cu orice pret?

Ati facut si tu si Klein niste afirmatii: ca personajele sunt schematice, dar nu ati explicat. De ce sunt schematice? De ce ustineti asta? Ati aruncat niste vorbe fara pic de sustinere.
de data asta, eu am sentimentul ca tu esti cea care cauta contradictie cu orice pret. adica chiar ai senzatia ca tot ce am scris pana acum e fara sustinere? mi-am batut "gura" si capul degeaba? am folosit afirmatii neargumentate? pe bune, nu mai am chef s-o ia de la capat.
in ce ma priveste nu personajul este schematic ci unele aspecte ale viziunii asupra iranului. dar inteleg punctul de vedere al lui Stefando. am remarcat si eu pretentiozitatea fetei in relatiile cu cei din jur, dar in fine, e un fel de a fi, un stil care nu tine de substanta filmului. l-am luat ca atare: "o fata cu personalitate".


Deloc n caut contrazicere cu orice pret! StefDo a afirmat ca pesnajele sunt schitate simplis, e normal sa intreb: cum anume sunt chitate pesonajele astea simplist? Adica nu gasesc natural sa mi s zica "planeta x e urata" si eu sa nu intrb "cum adica urata?"

si tu ai spus ca aspectele vietii in Iran au fost tratate clisei, simplist. Pai de ce?

eu m-am kinuit in fel si chip sa apar personajul principal, pe cele secndare, sa l explic dzvoltarea, przentarea si voi aruncati doar cu rosii stricate: simplist, neunitar, superficial, etc. Pai asta nu se numeste discuie, nu se numste dezbatere.

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif