View Single Post
Old 07 Apr 2008, 11:04   #40
Ghidupu
Novice
 
Ghidupu
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 18
a propos de reconstituirea, de ciulei si de gabrea:

Horia Patrascu intr-un interviu, intrebat daca prima propunere a venit din partea lui Ciulei:

"Nu a fost Ciulei primul, primul a fost Radu Gabrea, actualul presedinte al ONC, cu care am fost coleg de facultate, de an, el era la regie, eu la filmologie. El mi-a citit prima oarã nuvela, înainte de a apãrea în volum. S-a întîmplat ce s-a întîmplat, el a trebuit, mai tîrziu sã plece în Germania, si nu s-a finalizat proiectul. Dupã Radu Gabrea a apãrut Liviu Ciulei, care mi-a spus, domn' Pãtrascu este admirabil, e o chestie nu stiu cum, dar haideti sã facem ceva, sã schimbãm finalul. Eu n-am înteles bine ce vrea. Sã nu mai moarã eroul, domnule! Cum adicã sã nu moarã?! Domnule, nu e româneste, iar, e superb, hai sã nu mai moarã ãla în final. Domnule Ciulei, nu vã supãrati, asta-i proza mea, asa am vãzut eu, nu mai discutãm, multumesc frumos. Dupã cîteva luni, mã scoate din examenul de stat Lucian Pintilie, dãdeam examen cu Mihnea Gheorghiu, domnule, exceptional, vreau sã ecranizez nuvela. Prima reactie a mea a fost: domnule Pintilie, nu vã supãrati, a vrut sã facã si domnul Ciulei, eu vreau sã stiu: moare sau nu moare Vuicã în final? Pãi da' nu se pune problema asta, nu se discutã chestia asta! Asta a fost si a urmat filmul, care s-a turnat la Sinaia. Deci a iesit filmul"
Ghidupu is offline   Reply With Quote sendpm.gif