View Single Post
Old 06 Apr 2008, 22:27   #32
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
@ALS
OK, am sa le revad.
Btw, te-am urmarit in seara asta la TVR Cultural, unde ai spus o chestie utila, cred, pentru aceasta discutie: o ecranizare fidela (Coenii) este mai dificila decat una in care momente din carte sunt decupate si remontate dupa bunul plac al regizorului (P.T. Anderson).
In cazul asta, cum suntem de acord ca cele mai bune filme de dinainte erau ecranizari, propun sa gasim ecranizarea cea mai fidela (i.e. care a reusit sa transpuna cel mai bine pe ecran spiritul sursei literare). Marturisesc ca n-am citit nuvela lui Horia Patrascu, asa ca las pe altii sa se pronunte in ceea ce priveste fidelitatea ecranizarii lui Pintilie. In ceea ce priveste "Padurea", stiu ca episodul "dezertarii" lui Muller e "importat" de scenaristul Titus Popovici din nuvela "Itic Strul dezertor". Oricum, eu zic ca functioneaza bine in film, ca anticipator al dezertarii lui Bologa.

@herbert
Nu sari asa, am precizat "dupa gustul meu".
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif