View Single Post
Old 05 Apr 2008, 07:15   #275
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
draga andrei,
dk exista inconsecventa intre gusturile tale d 'putzoi' (termenu iti apartine) & cele d - inteleg - acum-matur, surely ar fi trebuit sa transpara in ceea c scrii acum, nu crezi? or, tu nu faci decit sa reiei - poate cu o argumentatie mai sofistikta - ceea c spuneai/scriai la inceputu 'carierei'... eu, unu, nu vad evolutie in gusturile tale (distinctia p kre o faci intre filmele lu fellini e, d fapt, aceea - normala pt orice critic - intre filme mai bune sau mai putin bune: nu caricaturizezi un artist urias k fellini, scotind in fata 'slabiciunea' unei formule prin filmele alea proaste, e unfair!).
asta, o data.
in al 2-lea rind, cind ma acuzi d 'caricatura' a parerilor tale (= tu nu ai idiosincrazii verifikbile in txtele tale, t delimitezi constant d ceea c afirmai, gusturile tale nu sint 'conventionale' pt k iti place excentricu d carol reed si nu 'mainstream'-istu d lars von trier etc etc), nu faci - d fapt - decit sa l confirmi, mai mult sau mai putin caricatural: declari ritos k refutarea lui lvt s bazeaza p (inebranlabile, inteleg) 'principii estetice', dar nu reusesti sa l faci inteligibile la nivelu txtului tau - dimpotriva, prin tot felu d ticuri retorice kre tradeaza mai curind insatisfactia iritata k un 'impostor' k lvt (termenu iti apartine, dintr-un sms/ dk tot n apukm sa l facem publice... ) scores big p lga, probabil, niste fraieri, nu faci decit sa l pui in paranteze, scotind in fata inaderenta ta la un alt tip d cinema, cva mai sofistikt. (& don't fool yrself: faptu k am renuntat sa-ti mai aduc argumente 'smsistice' a fost - d fapt - realizarea desertaciunii unei asemenea incercari sisifice: tu nu accepti niciun argument altu decit al tau!)
in privinta tonului tau sententios (p kre eu mi l-as mai cenzura, totusi - sau imbrak, makr, in cva autoironie...), am un singur sfat (dk consideri k mai sint in masura sa-ti dau): do smth about it, altminteri iti vei pierde - rind p rind - toti prietenii (si cre k stii la c ma refer!)

ps cit dspr 'comoditatea mea intelectuala' (thx, btw!), ea nu ma impiedik sa fiu suficient d alert la orice inseamna cinema nou, viu, postmodern sau doar modern, alternativ sau nu, sa bat festivaluri k sa identific trenduri p cale d a s naste si sa fixez tendinte sociologic-marcante, sa ma intorc la cineasti 'clasici' (precum bergman) sau doar '@ some point trendy' (k greenaway) revelind lucruri kre nu au mai fost spuse a.s.o....
ceea c iti doresc si tie
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif