Thread: "10,000 B.C."
View Single Post
Old 04 Apr 2008, 23:02   #9
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Da, doar acum ce m-am intors si eu de la film...ce pot spune? are farmecul lui, adica nu poate fi considerat un film prost, nici pe langa prost, e dragutzel. si tocmai aici e hiba caci la blockbustere de calibru asta nu ai voie sa te rezumi doar la acceptabil, efecte speciale faine, casting ok numai ca actorii nu prea au inteles scenariul, mai bine zis, nu a existat un scenariu in adevaratul sens al cuvantului; filmul trece dpdv dramaturgic prea repede prin momente ce necesitau un popas scriitoricesc, "odihna personajelor" - acu' jelim, imediat apoi zambim" - Pacat..avea potential, sub asteptari, din trailer, parea cine stie ce megaproductie rasunatoare in top-five of the year...Roland Emerich s edovedeste doar un bun regizor si realizator de special effects de calitate, in rest...la fel ca si-n restul filmelor lui; muzica aia bate un ritm pe dinafara cu filmul, e pe alaturi tot timpul, exagerata, inceata, prea tare, nepotrivita, samd. smiorcaieli si clisee din alte filme, gasim destule productii hollywoodiene pe aici, poate cel mai bun exemplu: Apocalypto, doar o umbra a acestuia...scenele de fight scrise de un soarece de biblioteca, un om ce n-are habar de arta razboiului, tehnicii de lupte corp la corp, la polul opus filmelor sangeroase, ce m-a deranjat e ca parca e facut sa multumeasca pana si copii, nu tu sange deloc, nici acolo unde clar stiam ca ar trebui sa curga sange, nu c-as fi adeptul bloodmoviesurilor, putina credibilitate, SERIOZITATE! Eh, destule, multe lacune...Eu nu pot uita scena din final cand alearga el in relanti sa o s-o prinda pe ea - inocenta si divina - in brate: "Evoleeeeet!" ca si cum: "Nu pot rata sanii astia, your piece of shit! Doamne ce frumoasa e! Trebuie s-o am!", pot concluziona si eu: ..."Doamne ce frumoasa e! Trebuie s-o am!"
Semidezamagire...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif