Thread: Oscar 2008
View Single Post
Old 16 Jan 2008, 13:44   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Nu ne-a tras-o nimeni

Originally Posted by televizor:
Haideti sa nu picam in cealalta extrema, cand toti au "ceva" cu noi.
N-a fost sa fie. E foarte important ca a luat Palme D'Or si alte premii. Si sa ne bucuram ca exista si ca acele premii au deschis deja multe usi cinematografiei romane. Tinere.
Acum trebuie profitat la maximum.
O reactie de mare bun-simt (de ce vii asa de rar pe-aici, bätrâne televizor?)
Sigur cä e frustrant, sigur cä si eu sunt necäjit, ca toatä lumea, dar, în fond, de ce...? Pentru cä în loc sä luäm TOT, am luat doar APROAPE TOT? La Glob am fost nominalizati si l-am ratat la mustatä - nu conteazä, nu? Iar la Oscar, am ratat tot la o mustatä nominalizarea - nici asta nu înseamnä nimic? Vor putea astea douä sä anuleze... nu neapärat Palma, dar mai ales imensa reputatie si distributie mondialä a filmului - si, mai presus de orice, valoarea lui unicä si inalienabilä? Sä evitäm extremele (asa de previzibile si primitive, în fond: atât lamentatiile bäbesti si conspirationismele paranoic-pizmase, cât si jubilatiile perverse ale fundamentalistilor dogmatici si ale nulitätilor diletante), si sä ne pästräm nealteratä bucuria cä "432" existä - si cä e AL NOSTRU - ca breaslä nationalä. E cea mai fireascä atitudine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif