View Single Post
Old 15 Sep 2007, 17:31   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si mie mi-a placut cronik lui musiu pitbull (cre k va ramine intr-adevar cea mai stufoasa dedicata filmului - atentie: nu e vba d un eseu!), e maniacal d aplicata & d meticuloasa & d ticaita... dar - k in cazul unui film d debut in kre autorul a-ncerkt sa '(s)puna tot' - trebuia comprimata! nu exista idee (oricit d 'geniala') kre sa nu poate fi spusa intr-o fraza in loc d un paragraf...
Acuma, sigur cä as putea oricând s-o condensez si s-o esentializez (cum am fäcut, pe vremea lui Emanuel, cu aia la "Azucena" (scuzarisiti sacrilegiul asociativ), din varianta forumistä la varianta de revistä, sau la "Legäturi bolnävicioase", din motive experimentale. Dacä-mi zice cineva: "Uite, o vreau pe jumatea asta de paginä de revistä, fä-o sä încapä!", se rezolvä.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si, pt k musiu p tot vbeste d fo 2 ori d 'economicitate' in cuprinsul cronicii (as fi preferat, simplu & romaneshte, 'economie'!), e fix ceea c ii lipseste ac cronici - repet - f bune & complete...
Da, "economicitate" am folosit din fastidiosenie ticäitoare; odatä, la un curs, zice Potra, Dumnezeu sä-l ierte: "Aici, în loc de «doctrinarä», Columbeanu precis ar zice, «doctrinardicä»."
Originally Posted by Alex Leo Serban:
exista, totusi, o inexactitate, sa zicem, terminologik: purtat d elanul sau umanist - p kre nu-l impartashesc! -, vbeste dspr 'nou-nascuti': or, un fetus avortat nu este - nu poate fi! - asha cva...
Bineînteles: gândisem "nenäscuti", dar în frenezia de simtire, gândire si scris, am cälcat pe-aläturi. Am observat curând, si am tot vrut sä intru sä corectez (mai aveam câteva de fäcut, strict la nivel de stil), da mi-o fo' lene. Acuma gata, nu mai e cazu', am lämurit-o aici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif