View Single Post
Old 28 Aug 2007, 12:49   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by popica13, deschizând din gresealä un topic nou,:
Eu zic sa vedem intai filmul si apoi sa comentam.
Poate are dreptate Vaticanul, poate nu.

Oricum subiectul (aparent de interes, gen Stirile PRO TV) este destul de delicat si recomand sa meditam bine inainte de a ne pronunta!

Radu
Evident cä vom putea vedea cu totii filmul, din 14 septembrie încolo. Din acel moment, îl vom putea discuta în cunostintä de cauzä.
Totusi, chiar si acum, înainte de a-l fi väzut, îmi permit sä mä hazardez în a face urmätoarea afirmatie (rog sä fiu corectat, dacä e cazul, de cei care au väzut filmul):
Mungiu descrie dintr-o perspectivä absolut moralä si onestä drama avorturilor si a dezumanizärii care le înconjura, în ultimii ani ai epocii Ceausescu. Elementele mentionate (imaginea fätului avortat, atitudinea depersonalizatä fatä de el, "ca si cum ar fi un obiect", etc.) sunt realitäti crude ale acelei lumi depärtate de credintä, de Dumnezeu, de orice repere spirituale si etice.
Ca atare, filmul are o pozitie similarä cu a Bisericii Crestine, si orice reprezentanti ai acesteia au datoria moralä de a-i recunoaste acest merit. Orice condamnare pe aceastä linie, de cätre Vatican, Patriarhul din Constantinopole, sau alte foruri ecleziastice, este echivalentul unui scuipat în obrazul cuiva care vine cu bratele deschise pentru îmbrätisare - asadar, necrestinä, pägânä, vicioasä.
Imi exprim regretul cä Sfântul Scaun tolereazä în schema sa de cadre asemenea cârtite, si sper sä le înläture cât mai rapid.
Domnul fie cu voi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif