Thread: 1408
View Single Post
Old 14 Aug 2007, 12:15   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: "1408"

Originally Posted by Andy69:
Ei ce zici?
Zic cä tot efortul täu de a argumenta sustinerea filmului nu face decât sä-mi dea dreptate, în ultimä instantä. Se integreazä perfect în contextul discutiei pe care am avut-o pe pagina anterioarä cu razvan.gabriel: al problematicii drumului de la intentie la realizare. Si tu observi anumite intentii (de pildä, latura psihologicä a relatiei dintre camerä si personaj - dar si multe altele), läudabile în fond, si nu reusesti sä percepi mecanismul care duce la ratarea lor (si care, aici, e determinat de o lipsä totalä de originalitate si creativitate, pe fondul unui scenariu haotic, dezorganizat, care încearcä sä spunä prea multe si sä întindä tentacule în toate pärtile). Pe aceastä cale, as putea lua punct cu punct toate exemplele tale, disecându-le - dar consumul de timp ar fi prea mare pentru un asemenea film, si de fapt am si fäcut-o anterior, partial (atât în analizä, cât si în dialogul cu razvan.gabriel). Mai bine citeste-le din nou, încet, atent, confruntându-le punctual cu referirile tale.
As mai avea de fäcut niste observatii, dar sunt foarte severe, asa cä astept pentru când ne vedem (poate mâine sau poimâine, la Mall). Dacä ti le spun între patru ochi, vei sti cä-s bine intentionate, si n-ai sä te superi; dar în public, ar da nasol.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif