Nu c-ar avea legäturä directä cu subiectul, dar... e ideal sä vezi de douä-trei ori orice film (care meritä, desigur, nu alde slashere, EpicMuvi-uri, Supravietuitori si Ticälosi). Am mai vorbit despre asta pe forum, acu' vreun an, de-mi särirä unii-n cap. Sä fie sänätosi. Lucrurile stau cam asa:
- Prima vizionare = luare de contact; suficientä pentru spectatorii obisnuiti;
- A doua vizionare = aprofundare; normalä pentru cinefili;
- A treia vizionare = detaliere; necesarä profesionistilor (sau aspirantilor) care analizeazä filmul;
- ...de la a patra = detaliere tot mai nejustificatä, pierdere în amänunte, sau (în sens bun), simplä savurare subiectivä; tipic pentru fani.
Desigur, nu mai avem de mult timp pentru fineturi d-astea; când s-apucäm sä le vedem de douä sau chiar trei ori? Analizäm câte-un film din prima, în goana mare, bazându-ne pe propria noasträ experientä, intuitie, memorie si spirit de observatie. Dar, IDEAL, cam asa ar fi.
|