Thread: Luis Bunuel
View Single Post
Old 08 Jun 2007, 19:51   #16
slayerb
Novice
 
slayerb
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 9
Send a message via Yahoo to slayerb
Dintre toate filmele de Bunuel pe care le-am vazut pot spune ca atacul la catolicism a fost pe departe unul destul de original. Dar asa e Bunuel , niciodata nu iti ofera ceva la care sa te astepti . Per ansamblu nu pot spune ca mia placut in mod deosebit dar pe de alta parte e singurul film Bunuel din perioada 50-60 pe care l-am vazut .
O caracteristica generala despre stlilul Luis Bunuel este umorul negru cu care analizeza diverse situatii . In Nazarin de exemplu exista o scena in satul cu bolnavi in care dupa ce preotul acopera o femeie moarta deodata camera se abate asupra unei imagini sexy a unuia dintre picioarele femeii. Critica asupra catolicilor a fost realizata surprinzator prin modul exceptiei ce confirma regula : un preot cinstit si umil inconjurat de "alti preoti mai catolici decat el si mai aproape de cel de sus". Ca si statura , mod de viata , parintele Nazario apare ca Iisus (comparatie sugerata si in film) dar numai in ochii celorlalti . El nu crede in superstitii sau miracole ci doar in mantuirea pacatelor. Muierile din preajma lui cred ca a savarsit doua fapte suparanaturale dar trebuie precizat ca nici nu una dintre ele nu e intreaga la cap (curva si pudica).In maj filmelor sale L. Bunuel se foloseste de contraste umane(inalt scund, tanar batran , frumos urat ) pt a accentua ironia . Exempu in Nazarin ar fi iubirea dintre curva si piticanie urata care e dea dreptul hilara . Cat despre scenele soc (Iisus razand in icoana , punerea statuetei pe foc , rasul isteric , clipitul isteric) sunt slava domnului si nu am incercat niciodata sa le dau o explicatie in detaliu . Cea mai a dracului scena a filmului ramane pt mine sfarsitul : Un ananas in mexic . Cum naiba mananci un ananas in mijlocul desertului ? Eu nu cred ca e intamplator pus acolo impreuna cu sunetul de tobe.
slayerb is offline   Reply With Quote sendpm.gif