Thread: Spider-Man 3
View Single Post
Old 15 May 2007, 23:22   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by illotempore2002:
Nici eu nu l-am vazut, dar sunt curioasa: voi ce asteptari aveti de la un film precum Spiderman, Superman, Batman, X-Man etc?

Adica inainte sa mergeti la un astfel de film, ce va asteptatzi sa vedeti?
Cred ca ne asumam de la bun inceput, adica dinainte de a intra in sala de cinema, ca e un film de box-office, menit sa vanda cat mai mult, sa placa cat mai multor spectatori! Asta nu presupune automat niste rabaturi? Ma intreb?

Eu cand ma duc la un astfel de film ma astept la urmatoarele lucruri: o poveste formidabila, cu personaje cu tot felul de puteri nepamantesti, ma astept sa am binele intr-o parte si raul in cealalta parte, o poveste de dragoste siropoasa, o morala a filmului, o performantza slaba actoriceasca, pt ca in acest film conteaza povestea iara nu prestatzia actorilor, efecte speciale, dialoguri infantile etc etc.

Si cred ca la fel e si in basme sau in povestile nemuritoare...

Originally Posted by Pitbull:
Sigur cã totul nu e decât o reþetã comercialã - da' pânã ºi-aia-i aplicatã prost. Un scenariu inspirat dintr-o bandã desenatã trebuie sã fie dinamic, limpede, uºor de urmãrit, articulat precis ºi elastic - nu trenant, greoi, tulbure ºi îngrãmãdit cum dete Domnu'. E firesc ca personajele sã fie simple, schematice, superficiale - dar nu sã se comporte ca niºte hipopotami dansând "Lacul lebedelor" (performanþa asta a reuºit-o numai Disney, ºi nici mãcar nu era Ceaikovski, era Ponchielli). E normal ca pe alocuri sã intervinã momente comice (slavã Domnului, ºi James Bond se autoironizeazã tot timpul), da' nu vârâte-n ochi ca aici, cu ºampania sau cu ºefu' de la ziar. Nu stricã sã avem ºi o spoialã de "realism", pentru ca umanitatea poveºtii sã nu fie tocmai venitã cu pluta, da' realismul ãsta nu poate fi lipit cu clei de oase, ca secvenþele cu gãzdoiul lui Spidey ºi urâta aia de fiicã-sa, altfel fatã bunã, Ursula o chema (na, cã p-asta a uitat s-o îmbrãþoºeze-n final ºi sã-i spuie c-o iartã!)
Da?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif