Thread: Cannes 2007
View Single Post
Old 15 May 2007, 16:21   #37
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by cat ballou:
ideea de remake nu se suprapune peste cea de omagiu. Gus Van Sant nu are absolut nici o treaba cu Hitchcock, e dintr-un cu totul alt cartier stilistic. desi interpreteaza aceeasi partitura, nu genereaza emotii si orizont de asteptare in marca Hitchcock... si tocmai asta inseamna tribut. nu cred ca si-a facut un imens deserviciu - cum a patit Argento cu ghiveciul ala de Ti piace Hitchcock?, in care a mers pe principiul perdant de tutto fa' brodo - dar copy/paste-ul formei, de care s-a cramponat la modul canonic, a saracit continutul si a inhibat actorii.

adevaratul tribut al lui Van Sant e Elephant - facut cu mult schepsis, nepreluind povestea filmului omonim al lui Alan Clarke, ci recreind tensiunea, reinventind ideea de void, de soul&mind emptiness, de liniste de dinaintea furtunii, cu contrapuncte ce prelungesc orizontul de asteptare pina la paroxism, demonstrind ca nu e nevoie sa vorbim despre 18 criminali separatisti ca sa invocam "elefantul". there is not a matter of strenght in number. si ramii la sfirsitul filmului cu tagul de care Clarke nu se dezice in nici unul din filmele sale: we come in peace, we leave you in pieces!

din aceeasi fintina se adapa si in cazul lui Gerry, care ramine - pina in momentul de fata - "cu un pas inainte in electronica" si cu mai multi in fata esalonului de filme semnate Gus Van Sant.

i beg to differ - din mai multe motive:

1 nu tre sa fii - stilistic - din ac 'familie' artistik pt a aduce un omagiu - dimpotriva: uneori, cind vii dintr-o cu totul alt 'cartier' si-ti place un alt stil/cartier/whatever esti tentat sa-l incerci (cazul remake-ului 'psycho')!
2 omagiu = tribut; adik (in engl) ASTA inseamna; 'traducerea' lui 'tribute' prin 'tribut' e un barbarism...
3 in cazu lui 'psycho c/o gvs', este REMAKE-UL LITERAL - si, totodata, omagiul absolut; pt k numai COPIIND (creator = aici, in culori) opera originara faci cu adevarat un omagiu... (btw: c a facut gvs seamana cu c a facut pierre menard in povestirea lui borges! )
4 in c este 'elephant' close to hitch? k nu mi-am dat seama...
5 d acord cu 'gerry'; as adauga insa - imediat dupa - 'last days'!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif