View Single Post
Old 24 Feb 2007, 13:14   #24
Valmont
Novice
 
Valmont
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 16
Sunt un mare fan al genului horror si asta fiindca este foarte greu sa faci un film de groaza fara a da in ridicol, kitsch si alte alea Cand vine vorba de cel mai prost horror cred ca lista ar putea fi nesfarsita in cazul meu Tamara, Veron, The Fog, Scream 1 2 si tot ce a urmat si va mai urma, Freddy vs. Jason, Jason X, DOOM, The Grudge...
Insa cu siguranta primul la care ma gandesc mereu, cand mi se pune aceasta intrebare este Darkness Falls si asta din cauza temei care poate fi considerata de unii originala: Zana Maseluta, insa abordarea este de o penibilitate iesita din comun si anume. Celebrul mit american conform caruia Zana Maseluta vine si iti ia ultimul dinte lasat sub perna si drept rasplata iti da un banut devine acum poveste de speriat adolescentele slabe de inger. Zana Maseluta iti da in continuare banutul insa nu tre sa te uiti la ea pentru ca altfel te omoara. De ce? Pentru ca in viata ei umana a fost arsa si desfigurata deoarece fusese banuita de rapirea unui copil. Astfel ca vanitatea femeii ramasa intacta chiar si dupa transformarea ei in spirit vindicativ constituie marea idee a regizorului african.
Valmont is offline   Reply With Quote sendpm.gif