Thread: Poezia
View Single Post
Old 16 Jan 2007, 18:31   #79
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Crede`ma ca nu eu am zis`o ci multi critici care cred eu cunosc poezia mult mai bine ca noi...apreciaza,critica,si in final publica idei.Idei dupa care mai toti elevii sunt invatati!Ca s`a organizat un astfel de concurs cred k este unul din multele motive pentru care multi il numesc poetul national!Cel putin asa se zice in unele sau majoritatea criticilor.La urma urmei cititorul are cuvantul si parerea ii apartine...insa eu asa stiam!
De ce sa nu poti numi pe cineva cel mai mare artist?Pai ai raspuns singur la intrebare "majoritatea adminte acest lucru" si nu e "simplu motiv".Faptul ca majoritatea decide zice totul, astfel cum ai putea cataloga un artist...ex:Britney Spears - printesa popului, Beyonce - printesa r&b`ului pe langa multe soliste au fost eclipsate de ele, cu tot cu contributia lor la acel "domeniu"...sau, de ce nu, o echipa de fotbal...de ce li se mai zice la galactici galactici?Au avut rezultate foarte bune insa nu au fost cursivi, a venit alta echipa cu rezultatea mai bune, de ce nu li se zice lor galactici?
Ce vreau sa zic e ca majoritatea decide si Eminescu a fost numit de multi poetul nostru national, nu numai de mine, nu credeam ca nu ai mai auzit.In fine, tu ai parerea ta.Care insulta si care contributie?Nu el a fost cel care a pus bazele limbajului poetic romanesc? :huh:
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif