View Single Post
Old 13 Jan 2007, 18:48   #4
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by StefanDo:
Si ca sa ajungem si la al treilea film cu magicieni, Scoop, nu pot spune decat ca e imposibil sa-l bagi in aceeasi serie cu celelalte doua. Este o comedioara extrem de lejera, cu o Johansson sturlubatica si zvapaiata, plus un Jackman f. corect. Care in The Prestige mi-a placut mai mult in rolul propriei dubluri cu vicii decat in cel al originalului Danton.
n-am zis cã ar intra în aceeaºi categorie, mã refeream la jocul actoricesc al celor doi. mai rar se întîmplã sã vezi în acelaºi an doi actori jucînd împreunã în 2 filme de regizori diferiþi ºi fãrã sã vreau, comparam în minte cînd îi vedeam. într-adevãr, rolul beþivului e haios.

despre prinþul Austriei, mea culpa, nu ºtiam eu bine istorie. se pare cã filmul are un sîmbure de adevãr (chiar dacã n-am gãsit menþionat în link numele lui Eisenhover sau vreun magician) sau în orice caz, nu schimbã date istorice reale, ceea ce îi ridicã puþin valoarea filmului. încearcã sã dea o variantã la un vechi mister, ceea ce e o idee bunã atîta vreme cît nu existã dovezi clare pro sau contra (este ºi cazul lui Peter Weir cu Picnic at Hanging Rock)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif