Thread: The HOBBIT
View Single Post
Old 24 Oct 2006, 17:57   #43
black_sound
Novice
 
black_sound
 
Join Date: Sep 2006
Location: Atherton
Posts: 12
Originally Posted by Faenor:
as fi curios sa vad 2 sau 3 installments la Silmarillion, pentru ca acolo intr-adevar la densitatea story-ului si la numarul mare de personaje, plus amploarea tonului si a viziunii, o parte nu ar fi indeajuns. Dar am un feeling ca nu o sa se intample mai devreme de vreo 10 sau 15 ani de acum incolo.

Cred ca la fraza asta am o intrebare : Cum faci film dupa "Silmarillion"? Ca daca stiu eu bine si imi aduc aminte si mai bine "Silmarillion" nu e terminata si a fost publica nu de Tolkien cum s-a intamplat in cazul "Hobbitului" sau "LOTR" ci la 4 ani dupa moartea lui Tolkien de catre copii lui Tolkien. Ca sa nu mai spun ca "Silmarillion" nu e o poveste de pus pe ecran ci e o carte de istorie ( asta in cazul in care vezi dincolo de barierele stiintei si acepti varianta lui Tolkien cu privire la crearea lumii). "Silmarillion" inseamna o serie de povesti neterminate cu privire la istoria veche a Pamantului de Mijloc, crearea acestuia precum si cateva date cu privire la aparitia semintiilor si inca ceva istorie a Numenorului. Trebuie sa recunosc ca am citit cartea acum .... ceva timp in urma asa ca nu mai tin minte toate detaliile, dar in mare cam asta e. Asa ca nu prea vad de ce ar fi nevoie sa ecranizezi o carte de istorie.

Pe de alta parte "Hobbitul" e mult mai usor de pus pe ecran, desi impartirea unei carti precum "Hobbitul" in doua e complet inutila.

Spunea ceva de Frodo, cel din film .... hmm ... sincer a fost o surpriza ma asteptam ca Frodo sa fie un actor tanar pentru ca Frodo sub influenta inelului isi pastreaza tineretea, insa nu ma asteptam sa fie asa de tanar. In rest nu am nimic sa ii reprosez lui Elijah Wood, l-am vazut jucand si mai prost. Dar nu cred ca Frodo are vreo relevanta in discutia despre "Hobbitul" in conditiile in care la momentul in care se petrece actiunea din "Hobbitul" Frodo nici macar nu era nascut. Iar cat despre cum ajunge inelul la Frodo ... pai asta nu se intampla in "Hobbitul" ci in primele capitole din "LOTR - FOTR"
black_sound is offline   Reply With Quote sendpm.gif