View Single Post
Old 24 Oct 2006, 01:09   #16
rafael
Novice
 
rafael
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 11
un nerecunoscator

In ceea ce ma priveste pe mine farmecul filmului este actualitatea lui.. de ce actualitate? pentru ca e vorba de o lupta cu o forta pe care nu o avem controlabila.... e confuzia care ne conduce in lupta si nu un scop precis.. e amenintarea terorista si e manipularea..... istoric pre atunci vedea de mai sus.. azi vine... de unde mai poate sa vina... logic ca tot de sus..

Asadar scot din desaga mea o steluta si o acord mandru acestui film... pe urma ma uit in desaga filmului si... oameni buni... mi se pare mie sau filmul nu e din 1989. nu, nu... nu ma refer la realizare... ma refer la actori... la felul lor de a raspunde... da... imi dau seama ca nu se doreste a fi o oglinda perfecta a trecutului istoric... si totusi... proiectia asta a trecutului in amintirea colectiva nu cred ca are nevoie de ceea ce ne este oferit... sa fim seriosi... faza cu pachetele de kent si cu visinata sunt super.. dar cum ramane cu limbajul.. eram prea mic sa mai tin minte cum se injura atunci.. si totusi.. asa injuraturi....
- o stea

si ca sa mai smulg o stea... cum e faza cu militianul care opreste skoda sau lada (scuzati ignoranta in ceea ce priveste cultura automobilistica) care e condusa de tipa.. scena asta cu agatatul e schizofrenica de/a dreptul... cum e cu... "maine la 6" tipu nu mergea in permisie decat de anu nou... cum promite ce nu poate... asta sa nu arat cu degetul urat spre cat de hollywoodiana e secventa... oricum...
mai scot o stea

bilant general... a fost ok... dar din aceasta trilogie a comunismului... prefer comedia "a fost sau n-a fost"

Pe curand si pe ecane
rafael is offline   Reply With Quote sendpm.gif