View Single Post
Old 18 Aug 2006, 09:34   #4996
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Cinemania:
The Ladykillers (2004)

O, frati Coen, unde ati ajuns? De ce umorul inteligent a trebuit sa fie inlocuit de glume cu miros rasist si expirate? Nu cred ca filmul asta aduce ceva nou...cam aceleasi faze din filmele trecute, reciclate again and again. Desi fiecare actor are anumite momente bune, nici unul nu rupe gura targului. Iar Tom Hanks se chinuie cam mult (deh, 20 de milioane de $ fac bine).
Pe alocuri credeam ca ma uit la O Brother, Where Art Thou?.

oh, here we go again... cred ca e de bun simt ca oricine sa recunoasca 'the ladykillers' drept cel mai prost film al fratilor coen. tot ce stiu este, insa, ca am ras de m-am kkt pe mine. glumele nu mi s-au parut nici 'rasiste', nici 'expirate', ci doar grosolane. ca remake, e destul de ok gandit. reinterpreteaza destul de haios elemente din filmul original (ex. aici cadavrele spargatorilor sunt aruncate in niste containere de gunoi trase de un vapor; in original, erau aruncate pe acoperisurile trenurilor, de pe un pod). e mai liniar, mai grosolan si mai tampitel, dar in mod evident asa se si vrea.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif