View Single Post
Old 24 Apr 2006, 01:16   #27
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
@Twinsen E clar ca discutia nu duce nicaieri. Pe tine pur si simplu nu te-a atins "Irreversible", ti-ai prezentat motivele si iti respect parerea.

Comparatia cu "Requiem for a dream" nu mi se pare deloc deplasata. In ambele cazuri este vorba de o degradare a fiintei umane. Daca Marion s-a injosit de bunavoie, atunci de ce se mai lamenta in final? Nu e aceeasi disperare pe care o simte si Marcus in filmul lui Gaspar Noe, disperarea omului care realizeaza ca a pierdut totul si ca nu mai are decat o carte de jucat. Daca scena cu Marion nu e decat un cut de cateva secunde cum ai spus si tu, asta o face mai putin dureroasa decat violul de cateva minute la care e supusa Alex? N-am spus nicaieri, ca am invatat din filmul lui Noe ca violul poate fi o chestie dezastruoasa atat pentru atacator cat si pentru victima dar repet, din punctul meu de vedere, NU violul este cheia filmului.

Propun sa incheiem disputa in legatura cu "Irreversible". Argumente au fost aduse atat PRO cat si CONTRA. Ramane la latitudinea fiecarui spectator, impactul pe care filmul il va lasa asupra lor.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif