View Single Post
Old 28 Mar 2006, 10:55   #124
tixy
Novice
 
tixy
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 2
Nu mai e cazul sa mai spun si eu ceva, acum cand subiectul e deja, consumat sa zicem.

Dar totusi nu ma pot abtine sa spun ca mi-a placut foarte mult BBM.

Iar scena cu camasile nu mi s-a parut deloc fortata. Dimpotriva este chiar foarte subtila.

Pentru ca erau doua camasi. si cine a observat acest lucru si si-a dat seama ca cea de-a doua camasa era cea pe care Ennis crezuse ca o pierduse pe munte, si-a dat seama si de mesaj.

Cine nu si-a dat seama ca era camasa lui Ennis, nu a inteles nici mesajul

Jack inca il mai iubea pe Ennis. Si Ennis il iubea pe Jack. Si simbolistica este foarte frumoasa. Ca doua straturi de piele unul peste altul. ca doua suflete lipite unul de celalalt.

Si inca ceva, cred ca BBm nu isi propune sa ne bage nici un mesaj pe gat, cum a facut Crash-care desi este un film bun, pacatuieste prin faptul ca este destul de manipulativ si propaganditic,daca exista cuvantul acesta.

BBM doar spune o poveste de dragoste simpla si deosebit de trista. nu vrea sa iti spuna sa ii iubesti pe homosexuali, sau dimpotriva, sa nu ii iubesti, sa traiesti la tara sau dimpotriva, sa traiesti la oras, sau mai stiu si eu ce alt mesaj.

fiecare intelege ce vrea. la urma urmelor este doar o proveste de dragoste universala. sexul personajelor chiar nu mai conteaza.
tixy is offline   Reply With Quote sendpm.gif