Thread: Berlinale 2006
View Single Post
Old 19 Feb 2006, 20:45   #59
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
o RUSHINE! un palmares VARZA! si o ceremonie de camin cultural (minus nina hagen!), pe care, daca ai facut imprudenta s-o urmaresti kiar din sala palastului, n-ai inteles mai nimik pt k spiciurile au fost 95% in germana - limba cazona :sick: pai, atunci sa-si faca ei festivalu lor numai cu productii nemtesti, sa se premieze intre ei si sa ne lase pe noi in pace!

deci: palmaresu (scos din burta lu tanti charlotte cranky rampling, care se pare k s-a certat urit de tot cu toti ceilalti si toata lumea cu toata lumea... whatever) - ursu s-a dus la (ceea ce eu & iulia blaga am numit) 'scirbovitsa' - film facut in 'pepiniera' berlinalei & a balkan fund a.s.o.; un film despre 'ranile razboiului' din bosnia & efectul acestuia asupra unei familii, blabla. nothing worth seeing or commenting about.
pr. pt regie lui 'road to guantanamo'- alta rushine: premiu politic! eu i-as fi tras lu winterbottom o flegma intre oki, iar pe 'prizonierii nevinovati' din inkisoarea cubaneza, care au stat acolo 2 ani, i-as fi trimis inapoi, sa mai stea inc vreo 4, k nu strica
pr. special al juriului s-a impartit (alta penibilitate!) intre 'a soap' & 'offside', 'soapu' fiind debutul unei daneze cu o poveste de dogma 95 reciclata (care a luat si pr. pt cel mai bun debut!) despre rel. intre o gagica separata de b.f. si travestitul pe cale de-a deveni transsexual ( :sick: ) care locuieste cu un etaj mai jos, facut k un soap de televiziune, cu un voice over care explica ce urmeaza sa se intimple... really, nothing! in skimb, 'offside'(jafar panahi - excelent! am scris deja despre el.
cele mai ok premii au fost alea de interpretare - i-am remarcat si eu pe moritz bleibtreu (in 'particulele elementare') si sandra huller (in 'requiem'): dar totusi, 2 actori germani - amin2 premiati?! in conditiile in care si anu trecut a luat gagica din 'sophie scholl'!?!?
looks fishy and - achtung! achtung! - parerea generala despre berlinala este f proasta...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif