Thread: Sperietoarea
View Single Post
Old 16 Jul 2005, 18:18   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mi-am permis sa-l mut pe tarlaua mea...


Anyway, in primul rand eu nu as numi "Sperietoarea" o capodopera, dar ma alaturi celor care il considera un film mare, de referinta. In al doilea rand, daca l-ai vazut doar acum doua seri la ProCinema, se intelege... Astia te omoara cu reclamele...

Eu vad "Scarecrow" ca un film despre doi oameni diferiti pusi la aceleasi incercari. Unul dintre ei incearca sa anuleze tragismul (si stupiditatea) prin ras, celalalt isi face planuri indraznete, pe care insa nu le duce la capat sau le tot amana, infruptandu-se din multele placeri ale vietii... Filmul se remarca prin modul in care relatia dintre cei doi este construita. Remarcabila deschiderea, in care Lion incearca sa comunice cu Max, sa-l castige de partea sa si remarcabila executia, mai mult prin imagine, cu foarte putin dialog (de fapt, personajul lui Hackman nu vorbeste de loc).

Apoi, evolutia celor doua personaje, cu apropierile dintre ei, cu caderile psihice ale fiecaruia, cu experientele pe care le traiesc impreuna, schimbarea 'brusca' a lui Lion dupa bataia din inchisoare, finalul din coridorul spitalului si apoi in gara etc. etc. etc. "Scarecrow" mi se pare foarte bine construit si gandit, jucat exceptional de cei doi mari actori, chiar daca nu este decat simplu: un film despre doi oameni...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif