View Single Post
Old 16 Jul 2005, 01:03   #58
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
cea mai emotionanta scrisoare sau:

SCRISOAREA UNEI MAME BLONDE CÃTRE FIUL EI

Dragã fiule,
Iþi scriu aceste rânduri ca sã ºtii cã iþi scriu. Dacã primeºti aceastã scrisoare înseamnã cã a ajuns cu bine. Dacã nu o primeºti,atunci sã mã anunþi pentru a þi-o mai timite o datã.

Iþi scriu încet pentru cã ºtiu cã tu nu citeºti prea repede.
Acum câteva zile tatãl tãu a citit cã marea majoritate a accidentelor se petrec la o distanþã de un kilometru de casã. De aceea ne-am hotãrât sã ne mutãm mai departe.

Noua casã este minunatã; are ºi maºinã de spãlat, dar nu ºtiu sigur dacã merge. Ieri, am bãgat lenjeria în ea, am tras de manetã, ºi de-atunci n-am mai vãzut-o.

Vremea pe aici nu e foarte rea. Sãptãmâna trecutã n-a plouat decât de douã ori.Prima datã, ploaia a þinut 3 zile, a doua oarã 4 zile.

A propos de vesta pe care o voiai, unchiul Petre mi-a spus cã dacã o trimitem cu nasturi, cum sunt ei grei, o sã coste mai mult; atunci am tãiat nasturii ºi i-am pus în buzunar.

În sfârºit, l-am îngropat pe bunicu'; l-am gãsit când ne-am mutat. Era în dulap din ziua în care a câºtigat la 'De-a v-aþi ascunselea'.

Sã-þi mai zic cã alaltãieri, a explodat bucãtãria ºi tatãl tãu ºi cu mine am 'zburat' din casã. Ce emoþie! A fost pentru prima datã dupã mulþi ani când tatãl tãu ºi cu mine ieºim împreunã undeva.

A venit doctorul sã vadã dacã suntem în regulã, ºi mi-a pus un tub din sticlã în gurã. Mi-a zis sã nu vorbesc 10 minute. Tatãl tãu s-a oferit sã cumpere tubul acela.

ªi dacã tot vorbim de taicã'tu, te anunþ cã ºi-a gãsit de lucru, e foarte mândru de asta. Lucreazã peste aproape 500 de oameni. L-au angajat sã tundã iarba în cimitir.

Sora ta Julia, cea care s-a cãsãtorit cu soþul ei, a nãscut în sfârºit, da' nu ºtim încã sexul copilului. N-aº putea încã sã-þi spun dacã eºti unchi sau mãtuºã.

Taicã'tu a întrebat-o pe sorã-ta Lucia dacã mai este însãrcinatã. Lucia i-a zis cã da, în 5 cinci luni de-acum; atunci taicã'tu a întrebat-o dacã era sigurã cã era al ei. Ea i-a spus sigurã cã da. Ce fatã sigurã, câtã mândrie! Aºa fatã, aºa tatã!

Vãrul tãu Paul s-a cãsãtorit ºi se roagã în fiecare zi în faþa soþiei lui. E fecioarã!
Dimpotrivã, nu l-am mai vãzut pe unchiul Vasile, ãla care a murit anul trecut...
Cel mai rãu e fratetu' ãla' mic, Ionuþ. A încuiat maºina ºi a lãsat cheile înãuntru. A trebuit sã se ducã pânã acasã sã aducã dublura ca sã ne scoatã pe toþi de acolo.

Bine, fiule. Nu pot sã-þi trec adresa pe plic pentru cã n-o ºtiu. De fapt, ultima familie care a locuit aici, a plecat cu numerele pentru a le pune la noua adresã.

Daca o vezi pe Margareta, transmite-i salutarile noastre. Dacã n-o vezi, nu-i spune nimic.
Mama ta care te adorã,
Antoaneta
P.S. Aveam de gând sã-þi pun ºi niºte bani, dar deja am închis plicul.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif