View Single Post
Old 03 Jul 2005, 00:28   #29
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Da' de asta ce zici ?..ca tot e topicul cu aberatzii


….Era seara .Luna semana cu o minge de ping-pong spoita in bej de un zugrav rahitic .Trotoarele erau lungi, intortochiate si nu trebuia decat sa-ti asterni urechea pe caldaramul grunjos ca sa auzi limpede ecoul toacelor imprastiat de cocote in ultimii 100 de ani .
Camionagiu isi scoase mecla pe geamul camionului :-„Nu va suparati- intreba el autostopista cu mecla de cal vietnamez batut cu nuiaua care lectura cu un are sumbru o editie princeps din bacovia -imi putezi spune si mie cum se intoarce un camion ?”
Fata crezu ca e parsiflata si nu-i raspunse.Fusese sodomizata, supusa la tot soiul de perversiuni la viata ei dar parsiflata... niciodata.Evident, ar fi putut sa-i raspunda .Sa-i spuna ca nu stie.Sa-l injure de mama,sa-l apostrofeze, sa-i deseneze pe mecla un falus stramb cu creionul chimic,sa-i arate parul stufos de la sub bratz, …dar fata era modesta iar cinismul nu facea parte dintre virtutile ei cardinale .
”V-am intrebat ceva -insista camionagiul-…Iar eu nu v-am raspuns ,replica fata cu un aer plin de greata ..”Si de ce ma rog nu-mi raspundeti ?…
Iesita hidos pe fereastra camionului fatza soferului semana cu un dos de supraponderala vestejit in clisme. ..Plus de asta avea si mustatza .”Nu sufar camionagii cu mustatza-obiecta fata si facu brusc un flic-flack pe spate cu dublu tulub .
Camionagiul paru mai incurcat decat fusese inainte.Vazuse la viata lui cohorte de autostopiste dar nici una care sa faca un flick flack pe spate cu dublu tulub.Cand era mai tanar intalnise totusi o autostopista rahitica care intr-un acces de furie schitase penibil o roata Dar asta fusese tot... Isi drese stanjenit vocea si dupa un timp spuse scurt cu indefinita amaraciune :”Asta nu e o problema …pot ..(si aici ofta lung) …sa mi-o rad „ Chiar va rog s-o facetzi ,insista fata.-nimic nu se compara cu un obraz proaspat ras !
„Ba sa-mi fie cu iertare domnisoara ,exista ceva totusi care se poate compara cu un obraz proaspat ras” Sprancenele fetei se arcuira brusc .”…Ei bine ..doi obraji proaspetzi rasi ! facu camionagiul si rase brusc ,un ras prelung ,necontrolat si chitzait, ca de de eunuc. Abea intr-un tarziu realiza ridicolu (fusese oare gluma asa de ieftina? ) si tacu stanjenit frematandu-si mainile butucanoase pe covrigul imens al volanului.De la un timp toti colegii ii reprosasera ca nu mai are umor.Incercase tot soiul de terapii, invatase bancuri,si intr-un acces de isterie se apucase chiar de citit...
Evident, povestea ar putea continua luptand indarjit impotriva canonului care spune ca orice poveste are un sfarsit.Dar nu pot sa nu ma intreb :daca orice poveste are un sfarsit atunci inseamna ca orice nepoveste e infinita ??? Iar daca orice nepoveste e infinita iar valoarea scriitorului e data de masura in care reuseste sa supravietuiasca timpurilor e de la sine inteles ca e de preferabil (cel putin pe criteriul perenitatii)nepovestea, povestei.Si-atunci inchei povestea asta absurda aici.Oricum , ma durea capu’ si cu autostopista aia nu mai stiam ce sa fac..Un amic mi-a sugerat s-o mai pun barem sa faca spagatul inainte sa inchei povestea, eventual sa-i descriu chilotzeii albi,dunga pubisului si multe alte picanterii care se pot vedea la fetele care fac spagat, chestie-in opinia mea- meschina, pereversa si reprobabila care tradeaza acut superficialitatea cititorului din ziua de azi.
...Plus ca nu suport camionagii.
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif